0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Koraszülött lett a búzánk

Soha ilyen kevés területen, soha ilyen korán. Ezek a megállapítások hangzanak el a hazai kalászosgabona-termesztéssel kapcsolatban, amikor aziránt érdeklődünk, hogy mennyit kellett most learatni és mikor kezdődött az aratás.

Petőházi Tamás, Gabonatermesztők Országos Szövetsége

A GOSZ elnöke a pontos tájékoztatáshoz előbb időt kért, majd múlt hét szerdán össze is foglalta a tudnivalókat.

– Ebben az évben rekord korán, június 6-7-én indultak el a kombájnok, a korai őszi árpákkal kezdték a betakarítást. Ezt megelőzően a legkorábbi aratáskezdés június 12-13. volt, ez csaknem egy héttel tolódott előbbre. Az idő előrehaladtával az őszi árpa és őszi búza összeérett, csak azért nem fejezte be az ország Péter-Pálra az aratást, mert néhány vihar ebben megakadályozott bennünket. Az őszi árpát 259 ezer hektáron július 10-re learatták, az átlagtermés 5,7 tonna lett országosan.

Így körülbelül 1,5 millió tonna őszi árpával számolhatunk, részben a hazai igények, részben az export, főleg az olasz igények kielégítésére.

Az őszi búzát 864 ezer hektáron aratjuk ebben az évben, július 10-én az összterületnek még a 10 százaléka várt betakarításra. Ugyan tavaly 940 ezer hektáron vetettünk őszi búzát, de 80 ezer hektáron a pocokkártétel miatt ki kellett tárcsázni a búzát és újabb növényt kényszerültünk vetni. Példátlan, hogy idén februárban olyan meleg volt, ami kedvezett a pockoknak és egy pocokgeneráció fel tudott nőni, aminek hatására aztán engedélyezték a pocokgyérítést. Az őszi búza termésátlaga is 5,7 tonna lett, tehát megegyezik az őszi árpáéval.

búza
Fotó: Freepik

A búza is 2-3 héttel korábban ért be, aki nagyon lábon akarta megszárítani, az ráfázott, mert párszor megázott a terménye. A szemek idén látványosan nagyméretűek, ám a beltartalom alacsonyabb, mint a megszokott. A piac tavasszal ígéretes volt, történt egy felfutás, elértük a tonnánkénti 80 ezer forintos értékesítési árat, aztán ez visszaesett a 60 ezer forintos átlagárra. Július 4-5. táján történt, hogy a jó minőségű búzát elkezdték keresni, ezért most tonnánként bőven 70 ezer forint felett fizetnek. A takarmány és euro búza egyelőre az árpával versenyez, s ha az őszi árpa elfogy, akkor a másik kettő ára is javulhat.

– Az átmenő készletek kapcsán kicsit melléfogott a szakma. Májusban a Magosz, a NAK és a GOSZ felmérte a raktárkapacitást, és akkor derült ki, hogy nálunk nincs 700-800 ezer tonna átmenő készletű óbúza, legfeljebb 300-350 ezer tonna lehetséges, amolyan békebeli a helyzet.

Ez elegendő, hogy az új búzával augusztus 20-ig keverjék, hogy a dormancia jelenség ellenére az enzimaktivitást növelni tudják, ami a kenyérsütésnél elengedhetetlen. A beltartalomról én óvatosan nyilatkoznék, mert a frissen betakarított búza még nem ugyanazokat a paramétereket mutatja, mint később, például 2-3 hónap múlva.

Garatfelöntésben 1,1-1,2 millió tonna búzára számolunk, tavaly ez nem érte el az 1 millió tonnát, éppen az ukrán lisztimport miatt. Sajnos a búza jövedelmezősége fokozatosan romlik, az aszályos 2022-ben még úgy, ahogy elment, de 2023-ban hektáronként már 100 ezer forint ráfizetés jelentkezett. A búza szűkített önköltsége jelenleg 350-400 ezer forint között mozog hektáronként, de ebben nincs benne a 120 ezer forintos földbérleti díj. A jelenlegi állapotok szerint 6-6,5 tonna termés kell ahhoz, hogy a mostani árakon a gazda nullára tudjon kijönni.

Ez is érdekelheti:

Péter-Pál realizmusával

Új erdők születnek

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: