0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Koraszülött lett a búzánk

Soha ilyen kevés területen, soha ilyen korán. Ezek a megállapítások hangzanak el a hazai kalászosgabona-termesztéssel kapcsolatban, amikor aziránt érdeklődünk, hogy mennyit kellett most learatni és mikor kezdődött az aratás.

Kezdenek visszaállni a régi exportpiacaink, valaha évente 200 ezer tonna lisztet vittünk külföldre, most mintegy 150 ezer tonnával számolhatunk. A lisztimportunk 30-40 ezer tonnára tehető, főként Szlovákiából jön, az export iránya Románia.

– A kalászos gabonák vegetációja idén 2-3 héttel rövidebb volt, pedig a júniusi esőzés miatt ez még kissé meg is nyúlt a nyár elején. A rövid tenyészidő, úgy látszik, a beltartalomra hatott kedvezőtlenül.

A Hajdú Gabonánál az első újbúzatételt június 20-án vettük át Komádiban, a GK Csillagot, majd az MV Nádort szállították be hozzánk. Több mint 40 éve dolgozom a szakmában, de ilyen korai búzaátvételre egyáltalán nem emlékszem. Az aratás kedvezően alakult, mert hamar le tudták vágni a búzát. Az átvételkori nedvességtartalom 14-14,5 százalék, mi a betároláshoz 13 százalékra vagy az alá szárítjuk a búzaszemeket. A termelőknek most lábon száradt meg a búza, már több ezer mintát bevizsgáltunk, és Hajdú-Biharban 5 telephelyen vásároljuk fel a terményt. Ezekre a helyekre még traktorral is könnyű beszállítani.

Illusztráció

– Az árak időről-időre változtak, vagy fogalmazzunk úgy, hogy ugráltak, sajnos inkább lefelé. Május végén úgy nézett ki, hogy tonnánként 70 ezer forintot kaphatnak a gazdák a jó őszi búzáért, mert menet közben a lengyelek és a németek megjelentek nálunk, ők tonnánként 78 ezer forintért vásárolták az óbúzát. Aztán jött a hír, hogy az oroszok legalább 50 millió tonna termésre számítanak, téves volt a fagy miatti kiesés mértéke, majd kiderült, hogy az orosz búzaárualap körülbelül 45 millió tonnára tehető. Ezek nem jöhetnek az EU-ba, de mennek a mi hagyományos exportpiacainkra, Észak-Afrikába, az arab világba.

Az oroszok hajlandóak ezt a búzát akár segélyként is odaadni, csak hogy az ukránokat kiszorítsák a piacról. Erre az ukrán búza helyet keres magának Európában, viszi az olaszokhoz, s nekünk ott kéne versenyeznünk az ő áraikkal.

A tőzsdén a búza ára egy-másfél hónappal ezelőtt még 265 euró volt, mostanra ez 220-225 euróra mérséklődött. Ennek hatására nálunk az étkezési búza felvásárlási ára a tonnánkénti 63-68 ezer forintra esett vissza. Ez egyelőre marad így, s majd csak aztán változhat, ha tisztán látjuk, hogy mennyi jó búzánk termett, s annak milyen a beltartalma. Én egyelőre kevés jó minőségű búzával találkoztam, s még kevesebbet látok a kínálatban.

búza
Illusztráció

– Oda kéne figyelni a szövetkezésre, mert anélkül a magyar búza záros határidőn belül elveszti minden pozícióját. Meg kéne érteni, hogy a szövetkezet az nem téesz, az 50-100 hektár a búza esetében kisparcellának számít, tehát versenyképtelen. Raktárhiánnyal nem kell számolnunk, mert az előzetesen kalkulált 700-800 ezer tonna átmenő készlet helyett maximum 4 ezer tonna maradt. Az olaszok sokat vettek, vittek, igaz elég olcsón. A Hajdú Gabonánál a két malmunkban mi 80 ezer tonna őrlését tervezzük, a liszt fele megy a Partiumba és Erdélybe.

Nagy örömömre szolgál, hogy a Hungarikum Bizottság a Hajdú lisztek családját kiemelt nemzeti értékké minősítette.

Komoly beruházásokat hajtunk végre, hogy a fizikai munkát helyettesíteni tudjuk. Részben palettázóval, részben robotkarral eljutottunk oda, hogy a tele zsákokhoz emberi kéz nem nyúl hozzá.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: