Magyardombegyházi siker: elkészült az első referenciaüzem Magyarországon
– Mindig van egy következő feladat, az állatokat fejni kell, ezért adódott a kérdés, mi legyen a tejükkel. Gondoltam, közmunkában készítünk sajtokat, ahogyan azt a kistermelők is teszik, és eladjuk – vázolja a következő lépést a polgármester.
Kiderült, hogy önkormányzati szinten ez nem olyan egyszerű: meg kell felelni a Nébih összes előírásának, ami egy komplett üzemet feltételez. Félő volt, hogy a szigorú uniós szabályoknak soha nem tudnak eleget tenni.
Kezdetben a bezárt iskolai konyhát alakították át kisüzemmé, ahol minden munkafolyamatot kézzel és emberi erővel végeztek. A tej mennyisége rohamosan növekedett, a feldolgozás meghaladta az ott dolgozó nők erejét, az 50- 60 literes fazekak emelése egyre problémásabbá vált.
2016-ban újabb pályázat segítette a programot, az állattartás mellett feldolgozóüzem létesítését támogatta a Belügyminisztérium. A nyertes pályázat kertében 98 millió forintot fordíthattak egy modern sajtüzem létesítésére. A konstrukció szerint az épületet is a közmunkásoknak kellett felújítani. 2017 áprilisában már indulhatott a próbaüzem.
Hűtőkamrára, hűtőautóra és kiegészítő berendezésekre további 60 millió forint támogatást szereztek.
Eleinte a sajtokat a környék településein, rendezvényeken, fesztiválokon ismertették és értékesítették. Maga a polgármester a pult mögött állva népszerűsítette a magyardombegyházi kecskesajtokat.
Ezután komoly törés következett a sikertörténetben, részben a Covid-járvány miatt, amikor beszűkültek az értékesítési lehetőségek. Továbbá kiderült az is, hogy az üzemvezető saját zsebre értékesítette a termékek egy részét, és a minőség is romlásnak indult, ezért többen felbontották a szállítási szerződést.
– Padlóra került a vállalkozás, leírtuk magunkat a vármegyében, ezért úgy gondoltam, be kell zárni az üzemet – vonta le a következtetést a történtekből a polgármester. Azonban mégsem adták fel, a személyváltás miatt ketten maradtak az üzemben, és újraépítették az egész rendszert.
Varga György alelnök tanította be az új sajtkészítőket a receptúrára, amelyet a mai napig szigorúan betartanak. A vármegyében ugyan még nem sikerült a bizalmat helyreállítani, de az ország több településén szívesen fogadják a készítményeket, Budapesten és Győrben egy-egy delikáteszüzletben már elérhetők, és séfek is dolgoznak vele több étteremben.
Beindult a falusi turizmus
A sajtoknak híre ment, egyre többen szerették volna látni a kecskéket és a sajtkészítés lépéseit. Beindult a turizmus, csoportokat fogadnak, rendezvényeket tartanak és nyári szünetben iskolás táborokat szerveznek a Kecskés háznál.
Szálláshely viszont nincs a közelben, ezért szükség volt egy újabb sikeres pályázatra. A település éves költségvetése 28 millió forint, saját erőből ez nem valósulhatott volna meg. Viszont a pályázaton elnyert 60 millió forint elegendő volt két épület megvásárlására és vendégházzá alakítására, amelyek 2022-ben nyíltak meg. A Kecskés Vendégházban két, egyenként négyágyas szobát alakítottak ki, míg a Sajtfalu Vendégházban kettő, egyenként kétágyas, illetve egy négyágyas szoba készült el. Mindkét ingatlanban jól felszerelt konyha és étkező, illetve nappali szolgálja a vendégek kényelmét. A két vendégház teljesen felszerelt, önellátásra alkalmas. Mindkettő udvarán grill- és szalonnasütő és udvari játékok állnak rendelkezésre.
Így teljes körű programot tudnak nyújtani az ide érkezőknek. Dinyés Ildikó szerint érdemes meglátogatni egy ilyen kis települést annak, aki a magyar vidéki valóságot szeretné meglátni és megélni. Abban is reménykedik, hogy a sok üres, eladó ingatlanból is elkel néhány, hiszen a település csendes, nincs forgalom, jó a levegő, és aki otthoni munkavégzéssel dolgozik, annak ideális hely.
Európai szintű üzemben készülnek a díjnyertes sajtok
A magyardombegyházi sajtokat szintén közfoglalkoztatásban lévők készítik. Turiné Balázs Gyöngyvér képzett sajtkészítő, akit az önkormányzat iskolázott be OKJ-s tanfolyamra. Zámbori Ilona pedig a helyszínen tanulta meg a sajtkészítést és az üzem működését.
A fő profiljuk a kecsketejből készült sajtféleségek, amelyet tavasztól késő őszig gyártanak. A kecskék laktációs időszakán kívül pedig tehéntejet vásárolnak a sajtkészítéshez, hogy biztosítsák az üzem teljes kihasználtságát.
Amikor a tej a feldolgozóüzembe érkezik, akkor szivattyú segítségével kerül az előtartályokba, ahol pasztörizálják. A pasztőrözött kecsketejből joghurt, túró és több típusú sajt készül, de palackoznak tejet is.