0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Kecskéket vett az önkormányzat, közmunkaprogramban készítik a díjnyertes sajtokat

A magyardombegyházi sajtok immár országos népszerűségnek örvendenek: azt viszont kevesen tudják, hogy a tejtermékek készítése a faluban élő közfoglalkoztatottak feladata, az állatokat – melyek az önkormányzat tulajdonában vannak – is ők gondozzák.

Az ISO minősítésnek megfelelő, európai szintű sajtüzemben zárt rendszerű technológiát valósítottak meg: amíg ki nem veszik a kádakból a sajttésztát, addig nem érintkezik semmivel – egyik munkafázist sem kell kézzel végezni. Szintén gépek segítségével préselik a formákba került sajttésztát, majd a sajtkorongok egy professzionális érlelő kamrába kerülnek. Az üzemhez tartozik egy füstölő is, ezzel is bővül a kínálat. A sajtok vákuumcsomagolásba kerülnek, a joghurtot műanyag palackokba töltik.

A legújabb fejlesztés pedig, hogy pár hete napelemek termelik az áramot a magyardombegyházi üzem számára.

sajtműhely Magyardombegyházán
Zöld sajtműhely – a vegyszer- és adalékmentes sajtok gyártásához már napelemek adják az áramot

A készítők különféle ízesítéseket kísérleteznek ki, és igyekeznek időnként újdonságokkal is jelentkezni. Félkeményből mindig elérhető natúr és füstölt változat, de készül chilis, medvehagymás és lilahagymás ízesítésű is. A camembert típusú lágysajtok jelenleg natúr, borsos, snidlinges és kapros változatban kerülnek forgalomba, és kínálnak zöldfűszeres krémsajtot is.

A sajtokat helyben, az üzemben is meg lehet vásárolni, de egyre több rendezvényen, fesztiválon lehet találkozni velük. A legbüszkébbek arra, hogy tavaly részt vehettek az OMÉK-on, ahol nagy népszerűségnek örvendtek a sajtok, de nem csak a fogyasztók, a szakma is elismeri a magyardombegyházi sajtokat, hiszen több arany- és ezüstminősítést kaptak a versenyeken. Ezek közül kiemelkednek a lágysajtok, amelyek minden versenyről éremmel térnek haza.

magyardombegyházi sajt díjai
Sajtelismerések. A lágy- és a félkemény sajtok hozzák a legtöbb elismerést

Hogy mennyire népszerűek a kis település finom sajtjai, az is mutatja, hogy a kecskés termékeket népszerűsítő magyardombegyházi sajtműhely Facebook-­oldal­nak immár 5000 követője van, és

egyre többen sajtfaluként emlegetik Magyardombegyházat.

Fotók: Koncz János

Egy hétgenerációs juhász mindennapjai

Horhos-Völgyi kalandok…

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: