0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Fügelevélmoly

A füge az egyik legősibb kultúrnövényünk, a török hódoltság idején került először Magyarországra. Az utóbbi években az átlaghőmérséklet emelkedésével sokan megkedvelték termesztését, szép gyümölcsét évente akár háromszor is szüretelhetjük.

A fügét természetesen követték a károsítói is.

A fügebokrokat nagyon megviselik a téli fagyok, ezért a telepítés helyét gondosan kell megválasztanunk. Az emelkedő hőmérséklet hatására ez a kockázat jelentősen csökkent. A téli fagyon kívül nincs sok vámszedője, de ami van, arra időben oda kell figyelnünk.

Hazánkban a fügelevélmoly nem új károsító, a Kertészet és Szőlészet 2011. évi 50. számában Bodor János, Balázs Klára, Mihály Krisztina írásából sokat megtudhatunk erről a lepkéről.

Déli származású, ezért a számára kedvező fölmelegedés hatására a nyár végére fölszaporodhat és akár számottevő kárt okozhat. Az idén is ez történt.

Több év óta megfigyelt károsításáról mi is beszámoltunk (2017). Nemcsak mi, hanem a külföldi kollégák is arról írnak, hogy délről észak felé terjed a fügelevélmoly. Észak-Afrikától Ázsiáig elterjedt, ott, ahol a tápnövénye, a füge él.

füge károsító fügelevélmoly
Illusztráció

Az áttelelt lepkék már kora tavasszal, áprilistól repülnek, tojásaikat csomókban helyezik a fügelevelek színére. Május közepétől a hernyók fehér szövedéket képeznek és annak védelmében táplálkoznak, később bepödrik a fügelevél csúcsát, és a levél összesodródik. Ezenkívül hámozgatják, erősebb kártétel esetén lyuggatják a leveleket. Ezzel a fügelevélmoly lombkárt okoz, eddig hazánkban a füge termését nem bántotta.

A kifejlett hernyó 20 milliméteres, sárgászöld testét fekete szemölcsök borítják. Erős fertőzés esetében, amit ez évben is tapasztaltunk, egy levélen több hernyó is tevékenykedik.

Az első nemzedék imágója júliusban repül ki, virágokon táplálkozik. A lepkéket az esti órákban fügebokrokon is megfigyelhetjük. A lepke kifeszített szárnnyal 16-20 milliméter nagyságú. Az elülső szárnya sárgásbarna, amit világos szegélyű, hullámos harántsáv díszít.

A második nemzedék hernyói július végétől októberig táplálkoznak, majd bábozódás és kikelés után a lepkék védett helyre vonulnak, ahol áttelelnek. Amennyiben a hernyó a fiatal levél alapját támadja meg, nemcsak a levél karéja, hanem az egész levél károsodik. A kifejlett hernyó az összesodort leveleken fehér szövedékben bábozódik. A lepkék rajzására a báb­ingek hívják fel a figyelmet. Ezek számából is megállapíthatjuk a fertőzés mértékét, és dönthetünk a védekezés szükségéről.

Az első nemzedék júliusban, a második ősszel rajzik, virágokon táplálkozik, majd védett helyre húzódik és ott áttelel.

Külföldön a károsító ellen a Bacillus thuringiensis hatóanyagú készítményt (Dipel DF) javasolják, aminek az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 2 nap, érés előtt még használható.

A szer kijuttatása után a lárvák táplálkozása leáll, 5-6 nap elteltével elpusztulnak. Magyarországon fügére még nincs engedélyezve, de bogyós gyümölcsökre igen. Véleményünk szerint a kártevő időbeni felismerésével, a károsítók eltávolításával és megsemmisítésével megakadályozhatjuk a nagymértékű felszaporodást.

Természetes ellenségét is megfigyeltük: a fülbemászó szívesen fogyasztja a fügelevélmoly-lárvákat, ezenkívül fürkészlégy is gátolja a nagyobb mértékű felszaporodását.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: