0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

A kutatók bebizonyították, hogy még a stresszt is csökkenthetjük ezzel a diétával

A legújabb kutatás eredményei szerint a mediterrán diéta követői jobb kedélyállapotban és alacsonyabb stresszszinttel élik mindennapjaikat, mint azok, akik a nyugati típusú étrend szerint táplálkoznak.

Számos módszert ismerünk, mellyel csökkenthetjük a stresszt, legyen szó testmozgásról, meditációról vagy légzésgyakorlatokról. Ám a Nutrition and Health folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerzői rávilágítottak, hogy a stresszcsökkentés kulcsa akár táplálkozásunk is lehet. Kiváltképp, ha a népszerű mediterrán diétáról van szó – olvasható a prevention.com-on.

görög saláta, a mediterrán diéta kedvelt étele
Fotó: Freepik

A kutatók arra voltak kíváncsiak, a nyugati táplálkozásnál alacsonyabb stresszszintet eredményezhet-e a mediterrán diéta. Míg előbbit rengeteg ultrafeldolgozott élelmiszer, vörös hús és magas glikémiás indexű élelmiszer fogyasztása jellemez, utóbbi diétában (azaz táplálkozásmódban) leginkább a növényi eredetű táplálékok, vagyis az olajos magvak és egyéb egészséges zsírforrások (például olíva olaj), a zöldségek, a gyümölcsök és a teljes kiőrlésű szénhidrátok kerülnek fókuszba, sovány hús és hal alkalmankénti fogyasztásával.

1500 fő bevonásával készült kutatásuk során a táplálkozás és az úgynevezett észlelt stressz összefüggéseit keresték.

Észlelt stressz alatt azt érti a pszichológia, az adott személy hogyan azonosítja, éli meg a stresszt illetve mennyire magabiztos abban, hogy meg fog tudni birkózni vele.

ultrafeldolgozott gyorsétel evés
Fotó: Freepik

A szakemberek munkájukat számos kérdőív alkalmazásával végezték, tudományos skálák, például az úgynevezett Kessler Psychological Distress (Kessler Pszichológiai Stressz) skála mentén.

A kapott eredmények alapján a mediterrán diéta alapelvei szerint étkezők alacsonyabb szintű észlelt stresszel küzdöttek a kevésbé egészséges, nyugati típusú étrend követőihez képest.

De hogyan csökkenti a stresszt a mediterrán diéta?

A szervezet gyulladásos folyamati, a hormonok és a neurotranszmitterek egytől-egyig befolyásolják stresszszintünket, ezekre pedig közvetlen hatást gyakorol a bélrendszer, a bél-agy tengely révén. Egyszerűen fogalmazva, a bélrendszerben lévő baktériumok közül vannak, amelyek képesek növelni a szerotoninszintünket, az pedig kulcsszerepet játszik a kedélyállapotunk alakulásában. A mediterrán diéta pedig kedvez ezeknek a jótékony bélbaktériumok szaporodásának.

egészséges étel, zöldség, saláta
Fotó: Unsplash

A növényi alapú élelmiszerek emellett flavonoidokban és polifenolokban is gazdagok. Korábbi kutatások bizonyították, hogy a flavonoidok korlátozni tudják bizonyos enzimek számát a bélrendszerben, melyek a stresszhormon, azaz a kortizol termelődéséhez szükségesek.

Ezzel szemben az állati eredetű fehérjékben, finomított szénhidrátokban, kiváltképp hozzáadott-cukrokban gazdag diétával kevesebb jótékony vegyületet viszünk be, mely hatására fokozódnak a szervezet gyulladásos folyamatai.
egészségtelen gyors étel, chips, popcorn, kóla, hambuerger, sült krumpli, ultrafeldolgozott
Fotó: Freepik

Összefoglalva, ha természetes módon szeretnénk csökkenteni a stresszt, minimalizálni a gyulladást, érdemes a mediterrán diéta alapján étkeznünk.

Hagyjuk el a húsokban, feldolgozott gyorsételekben gazdag, nyugati típusú táplálkozást, hiszen az kedélyállapotunknak sem tesz jót – nem beszélve számos egyéb egészségromboló hatásáról!
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/prevention.com

Magazin ajánló: