0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Hummusz: tényleg olyan egészséges, mint ahogy mondják?

A növényi alapú ételkülönlegesség egyre népszerűbb, nem csak a közel-keleti éttermekben. De vajon tényleg olyan egészséges, mint azt sokszor hallani?

A hummusz rengeteg csicseriborsót tartalmaz, de a hüvelyesen kívül tahini, azaz szezámpaszta, olíva olaj, citrom és akár különböző fűszerek is kerülhetnek bele. A mediterrán térségben leginkább pitával, falafellel tálalják, de kenhetjük pirítósra is, vagy akár zöldségszeleteket is mártogathatunk a krémbe.

humusz zöldségekkel
Fotó: Pixabay

Manapság egyre több étlapon és üzlet hűtőjében találkozhatunk vele, az egészségtudatos fogyasztók nagy kedvence lett világszerte. Ennek oka, hogy tökéletesen illik a mediterrán diétába, melyet sok szakértő tart a legideálisabb táplálkozási módnak.

A csicseriborsóval rengeteg rostot vihetünk be, az olívaolaj pedig remek forrása az egyszeresen telítetlen zsírsavaknak.

Utóbbiak ráadásul a szénhidrát felszívódását is lassítják, több időt vesz igénybe a hummusz emésztése, mintha önmagában fogyasztanánk csicseriborsót. Így sokáig jóllakottak maradhatunk.

A Cleveland Clinic szakemberei 3 indokkal magyarázzák, miért is érdemes gyakran fogyasztani a mediterrán kencét.

Jót tesz a vércukorszintnek

hummusz
Fotó/Designed by: Freepik

A hummusz alacsony glikémiás indexű összetevőkből áll, így fogyasztása nem okoz kilengést a vércukorszintben.

Mivel a glükóz fokozatosan kerül a véráramba, hosszabb ideig kitart jóllakottság érzetünk, nem fog hirtelen lezuhanni a vércukorszintünk.

A folyamatban a rosttartalom is szerepet játszik.

Kedvez a szívnek

Bár egyelőre kevés kutatás vizsgálta a hummuszfogyasztás és a szív egészségének összefüggését, az étel összetevői bizonyítottan kedvezőek szívünk számára. A csicseriborsó alacsony sótartalmú növény, remek rostforrás, mely jó hatással van a koleszterinszintre.

Az antioxidáns-hatású olíva olaj csökkentheti a „rossz”, azaz az LDL-koleszterinszintet, sőt a vérnyomást is.

A tahini szezámmag-tartalmával szintén segíthet kordában tartani a koleszterinszintet, bizonyos kutatások szerint még a vérnyomást is.

Támogatja az emésztést

hummusz
Fotó: Pixabay

A rostfogyasztás elengedhetetlen az egészséges emésztéshez, a rendszeres bélmozgáshoz. A csicseriborsó pedig rost- és fehérjetartalmával is támogatja az emésztést. Utóbbitól lassabb lesz, ezért még a tápanyagok is hatékonyabban szívódhatnak fel.

Így használd a hummuszt

A hummuszban az a legjobb, hogy többféleképpen is fogyasztható: próbáld ki rozsropogós, répa- és uborkaszeletek mellé mártogatósként!
hummusz
Fotó/Designed by: Freepik

Kenj belőle szendvicsbe – nem csak finom, de tápláló és laktató lesz tőle. Ráérős reggeliként fogyaszd pirítóssal,  tegyél rá grillezett paradicsomot vagy pritamin paprikát is! A fűszerekkel is kísérletezhetsz, próbáld ki a hummuszt curryvel, római köménnyel vagy akár füstölt pirospaprikával elkészíteni. Lepd meg vendégeidet mediterrán mezze-tállal, amire a különböző mártogatósok, olívabogyó, falafel és pita mellett mindenképp kerüljön hummusz is! Ha pedig a csicseriborsó íze nem a kedvenced, készíts cékla vagy sütőtök hozzáadásával.

hummusz
Fotó/Designed by: Freepik
Bár a hummusz alapvetően egészséges, nem mindegy a minősége és a mennyiség sem. A növényi finomsággal ugyanis meglehetősen sok zsírt, kalóriát viszünk be, így figyeljünk a mértékre!

Lehetőleg házi hummuszt fogyassz, jó minőségű alapanyagokból. A bolti hummuszokhoz gyakran adnak cukrot, ízfokozókat, így ha mégis késztermékként vásárolod, nézd meg alaposan az összetevőlistát! Azt válaszd, amelyik a legkevesebb, egészséges hozzávalóból áll.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/health.clevelandclinic.org

Magazin ajánló: