Ezért érdemes rendhagyó módon elkészíteni a fahéjas desszertet. Egy titkos összetevővel kiegészítve a receptet…
Minden kétséget kizáróan e sütemény legegészségesebb összetevője a fahéj. De önmagában nem jelentene túl nagy kényeztetést, kell hozzá a pihe-puha tészta és egy kis cukor.
Különösen ezidőtájt, mikor komor, ködös-borús napok állnak előttünk. Legalább a hétvégét tervezzük meg saját ízlésünk szerint! Tökéletes a kelt tészta készítésére, ami amúgy is egy időigényes folyamat. És szerencsére azon túl, hogy pompásan érezzük magunkat közben, még némi kalóriát is égetünk.
Először a munka… fahéjas
Langyosítsunk meg 240 ml mandulatejet, keverjünk el benne 1 csomag instant élesztőt és 1 evőkanál bio nádcukrot. Miután aktiválódott, gyúrjuk össze 400 g búzaliszttel, egy csipet sóval és 3 evőkanál olajjal. Formáljunk belőle gombócot, tegyük egy kiolajozott tálba, takarjuk le, és tegyük langyos helyre kelni.
Kenjük meg 40 g olvasztott vegán vajjal, vagy kókuszolajjal, és szórjunk a tetejére 2-3 teáskanál ceyloni fahéjjal elkevert 50 g nádcukrot. Tekerjük fel a tésztát a szélesebbik oldala felől, majd vágjuk 10 részre. A csigákat tegyük kiolajozott tepsibe, letakarva kelesszük ismét kb. egy órán keresztül, és 175°C-os sütőben süssük 25-30 percig. Hagyjuk hűlni egy kicsit, majd langyosan tálaljuk. Két-három napig eltartható, de természetesen frissen a legjobb. Ha egy teljes adag túl nagy kísértésnek bizonyulna, lefagyaszthatjuk a formázott, betöltött tésztát, majd a csigákat a sütés előtti napon hűtőszekrényben történő kiolvasztás után készre süthetjük.
A nagy cukormáz-dilemma
Anélkül is nagyon finom és kielégítő, de természetesen a cukormáz ad hozzá egy kis pluszt. Ó, de még mennyire: ám ízlelőbimbóink ilyetén kényeztetése rengeteg extra kalóriával is jár. Szóval ez teljesen szabadon választható. Egy dolog egészen biztos, egészséges cukormáz tényleg nincs.
Cukormentes cukormáz: 125 g porított eritritet vagy xilitet keverjünk simára 50 ml mandulatejjel, vagy más növényi tejjel.