0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

A bazsalikom két arca: fűszer és dísznövény egyben

A dísz- és gyógynövények közötti átfedés régóta foglalkoztatja a botanikusokat, kertészeket és a gyógynövénytan iránt érdeklődőket. Több kettős hasznosítású fajt ismerünk, ezek közé tartoznak az Ocimum nemzetség tagjai is.

Cikkünkben botanikai jellemzőiket, alkalmazásuk lehetőségeit foglaljuk össze.

A bazsalikomok széles körben elterjedtek Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában, és több fajukat már az ókori kultúrák is ismerték és használták. Az Ocimum-fajok változatos megjelenésűek, de jellemzően lágy szárú növények vagy ritkán (nem Magyarországon) félcserjék, amelyek akár 1,5 méter magasra is nőhetnek.

Magyarországon és a Pannon-régióban egynyári dísznövényként termesztik őket, nem télálló fajok.

Leveleik egyszerűek, keresztben átellenesek, és gyakran erőteljesen illatosak a bennük lévő illóolajoktól. A virágok színe a fehértől a liláig terjedhet.

bazsalikom
Fotó: Jill Wellington, Pixabay

Az Ocimum-fajok általában napos, meleg környezetben fejlődnek a legjobban. Különösen kedvelik a jó vízelvezetésű talajokat és a magas páratartalmat. Egyesek jól tűrik a szárazságot is, ami alkalmassá teszi őket a mediterrán típusú kertekbe való beültetésre.

A bazsalikomok nemcsak gyógyhatásuk miatt jelentősek, illatuk és változatos megjelenésük miatt világszerte népszerűek a kertekben és parkokban.

Széles körben használatosak kerti dísznövényként. A közönséges bazsalikom (Ocimum basilicum) talán a legismertebb közülük, számos fajtáját termesztik különböző célokra. A klasszikus zöld levelű bazsalikom mellett léteznek lila levelű változatok, mint az Ocimum basilicum Bíbor Rokokó, valamint apró levelű törpefajták, mint a Zöldgömb, amelyek alacsonyabb sövényként vagy szegélynövényként is alkalmazhatók. Magyarországon számos Ocimum basilicum-fajtát nemesítettek, ezek hivatalos fenntartója és génmegőrzési intézménye a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.

bazsalikom
Egyszerre dísz- és gyógynövények
Fotó: Alicja, Pixabay

Az Ocimum-fajok nevelhetők cserépben, így balkonokon, teraszokon és ablakpárkányokon is elhelyezhetők. Aromás leveleik nemcsak a levegőt frissítik, de friss alapanyagként szolgálnak a konyhában is. A kisebb fajták, mint az Ocimum basilicum Greek Mini szűk helyeken is elférnek.

Bár a bazsalikom virágai aprók, tömegesen jelennek meg, és lilás vagy fehér színükkel gazdagítják a kompozíciókat, ráadásul kellemesen illatoznak.

Levelei és virágai szárított formában is megőrzik illatukat, így potpourrikba is szívesen tesznek bazsalikomot. A kertben kifejezetten jól érzi magát például a paradicsom, paprika vagy padlizsán közelében, mivel ezekéhez hasonló a talaj- és vízigénye. Ezenkívül a bazsalikom illata számos kártevőt távol tart, így természetes növényvédő szerepet is betölthet.

Peronoszpóra bazsalikomon
Peronoszpóra bazsalikomon
Fotó: Yonghao Li

Miközben az Ocimum-fajok kiváló dísznövények, gyógyászati értékük sem elhanyagolható, hagyományos gyógyászatban és modern fitoterápiában egyaránt alkalmazzák őket. Az Ocimum basilicum és az Ocimum sanctum (szent bazsalikom vagy tulsi) gyógyhatása egyaránt kiemelkedő.

A levelekből és virágokból kinyerhető illóolajok fő komponensei közé tartozik az eugenol, linalool, és metil-chavicol, amelyek gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek.

Régóta alkalmazzák őket a hagyományos orvostudományban, különösen Indiában és a mediterrán régióban. Az Ocimum sanctum (tulsi) az ájurvéda egyik legfontosabb gyógynövénye, amelyet adaptogénként, immunerősítőként és stresszoldóként használnak. A bazsalikomtea pedig enyhíti a gyomorpanaszokat és segít a megfázás tüneteinek csillapításában.

Kutatási alapanyag

színes bazsalikomok mate
Génbanki fenntartás (Budapest, MATE)
Fotó: Kisvarga Szilvia

Az Ocimum-fajok iránti tudományos érdeklődés nem csökkent az idők során. Számos modern kutatás vizsgálja a növények hatásmechanizmusait, biokémiai összetételét és lehetséges új alkalmazásait. A modern fitokémiai kutatások számos új bioaktív vegyületet azonosítottak az Ocimum-fajokban, amelyek ígéretesek lehetnek a gyógyszerfejlesztésben. Ezek a vegyületek különösen érdekesek a gyulladásos betegségek, a rák, valamint a neurodegeneratív betegségek kezelésében. A jövőbeni kutatások és innovációk valószínűleg új fajtákat és alkalmazásokat eredményeznek, amelyek még jobban kihasználják ezeknek a növényeknek a díszítő- és gyógyászati értékét.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: