Mi legyen a gyenge családokkal?
Az előző fejezetben említettek szerint, a cseresznyevirágzáskor 3 fedett fias kerettel rendelkező méhcsaládoknál nem érdemes kísérletezni a kiegyenlítéssel. Kaphatnak akár 2-3 fedett fias keretet is, nem lesznek termelőképesek. Két család egyesítése a gyengébb anya elvételével és a jobb anya megtartásával hozhat némi eredményt.
Akinek kevés az ideje és a türelme, az jobban teszi, ha magára hagyja a gyenge családokat – az általam kapitalizmuseffektusnak nevezett eljárást követve –, majd az első adandó alkalommal anyát cserél.
Átfüggesztés
Ez a munkaművelet a repce virágzásának elején esedékes. Tél végétől kezdődően egészen idáig az volt a cél, hogy méhcsaládjainkat a lehető legerősebbre fejlesszük. Erős takarás, meleg vizes itatás, először fészekszűkítés, majd bővítés, serkentés, erősségkiegyenlítés mind azt szolgálta, hogy termelőképes családjaink legyenek úgy, hogy lehetőleg ne rajozzanak meg. A repcevirágzástól kezdve azonban a helyzet megváltozik, már nem fontos a fészek egysége, az erőteljes takarás sem. A cél inkább a méztermelés elősegítése és a rajzási hangulat felébredésének késleltetése.
Ha tél végétől az említett fogásokat szigorúan és következetesen alkalmaztuk, repcevirágzás elejére a fészkek tele vannak fiasításos keretekkel, ami azt jelenti, hogy az anyáknak nincs helyük petézni. Ekkor a méhcsaládokban már meg kell lenni annak a méhállománynak, amely akácon gyűjtő lesz.

Ha a repcevirágzást is ki szeretnénk használni, NB keretméreten a virágzás elején 8-9 fiasításos keretnek kell lenni, Hunornál 9-10-nek. Hunor 10 keretes kaptárnál ez azt jelenti, hogy már korábban be kellett avatkozni. A 12 keretes Hunornál sincs már helye az anyának petézni, mert a szélső egy-két keret mézes és virágporos.
Az ilyen helyzetek feloldására találták ki a méhészek az átfüggesztést. Minden egyenlőlépes rakodónál alkalmazható, és fekvőnél is. A fészek és a mézkamra közé anyarácsot teszünk. Ezenkívül mindössze annyi a teendő, hogy a fészekből fedett fiasításos kereteket függesztünk át a méztérbe, anyakeresés után. Keretmérettől függően legalább 3 vagy 4 keret átfüggesztése jelent érezhető hatást. A helyükre műlépes vagy petézésre alkalmas, kiépített kereteket helyezünk tűzdelve. Ezzel a kaptár térfogatát duplájára növeljük, és munkát adunk minden korosztálynak: az építőknek és a dajkáknak, a gyűjtőknek pedig munkát ad a méhlegelő. Ez a módszer erőteljes beavatkozás a családok életébe, de ez is a cél. Minden korosztálynak dolgoznia kell azért, hogy helyreálljon a fészek rendje, miközben visszaszorítjuk a rajzó hangulat felébredését.
Célszerű a méztéren kinyitni a kijárót, a fészken pedig néhány napra becsukni. A méztérbe átfüggesztett fiasításos keretekből a repce virágzásának ideje alatt a méhek folyamatosan kelnek, helyet biztosítva a begyűlő repceméznek. Ezt a módszert a vándorméhészek alkalmazhatják sikerrel, mivel nekik az egész termelési időszakban a lehető legtöbb fiasításra van szükségük. Más a helyzet azoknál, akik anyakorlátozással mézeltetnek, ami a következő szám témája lesz.
Az átfüggesztés előtt már zsúfoltság volt tapasztalható a családoknál. Ennek következtében már kialakulóban volt egy kisebb munkanélküli méhállomány, a kevés nyitott fiasítás miatt. A méheknek egyébként ugyanannyi fias keretet kell takarniuk az átfüggesztés után is, mint előtte.
Inkább az a veszélyforrás az átfüggesztéssel kapcsolatban, hogy akár egy-két napos késlekedés okafogyottá teheti az egész műveletet, ugyanis ha előbb kezdik húzni a bölcsőket a zsúfoltság miatt, mint ahogy az átfüggesztést megcsinálnánk, a rajzási hangulat felébredését már nem tudjuk megakadályozni.
A cikksorozat korábbi részei:
- Technológia a méhcsalád életének szakaszai alapján
- Technológia a méhcsalád életének szakaszai alapján – Kora tavasz
- Technológia a méhcsalád életének szakaszai alapján – Kora tavasz 2. rész
- Méhésziskola nem csak kezdőknek: a rajzás megelőzése
- Technológia a méhcsalád életének szakaszai alapján – Tavasz
- Technológia a méhcsalád életének szakaszai alapján – Tavasz II.
- Technológia a méhcsalád életének szakaszai alapján – A serkentés