170 éve használhatja a Cadbury csokoládék csomagolásán a gyártó a királyi pecsétet. Ez csak akkor lehetséges, ha az úgynevezett Royal Warrant-ot megkapják a királyi családtól. Ezt a védjegyet bármely cég megkaphatja, mely valamilyen szolgáltatást nyújt vagy terméket állít elő a monarchia számára. A Royal Warrant öt évre szól, azután az uralkodó vagy megújítja, vagy sem – ahogy történt ez a Cadbury esetében most.
2024 elején Károly királyt arra figyelmeztette a B4Ukraine csoport, hogy vonja meg a védjegyet az összes olyan cégtől, mely az ukrán invázió óta Oroszországban működik. Ebbe beletartozik például az Unilever és a Mondelez, mely utóbbi a Cadbury márka tulajdonosa.
– idézte a BBC a Mondelez szóvivőjét.
David Bailey professzor, a Birminghami Üzleti Iskola munkatársa szerint a csokoládégyártó védjegy használati engedélyének visszavonásáról szóló döntés hatással lesz a költségekre, mivel a cégnek minden csomagolásról el kell távolítania a jelzést.
Hozzátette, hogy a királyi védjegy egyfajta „jóváhagyási pecsét”, amelyről úgy vélték, hogy jelentős előnyökkel jár az Egyesült Királyság gazdasága számára.
Nem ez lesz a vég a 200 éves brit csokoládé márka számára
A BBC Radio WM-nek nyilatkozva Bailey professzor elmondta, hogy a brit vállalatok is profitálnak ebből a védjegyből.
„Mire való a királyi engedély, ha nem a brit munkahelyek és a brit termelés támogatására?” – tette fel a kérdést.
A márka bővült, amikor fiai átvették az üzletet, és végül megépítették a bournville-i gyárat, amely a világ legnagyobb csokoládégyárává vált.
Az amerikai Kraft élelmiszeripari vállalat 2010-ben egy ellentmondásos felvásárlás során vette át a márkát. 2012-ben pedig az óriásvállalat Mondelez részlegéhez került Cadbury.
Bár sokan aggódtak a cég jövőjéért, és valóban kevesebb alkalmazottal működik tovább, még mindig tekintélyes mennyiségű terméket állítanak elő. Bournville-ben évente 132000 tonna csokoládé készül, ami napi 1,8 millió táblát jelent. Nagy Britanniában jelenleg is a legkeresettebb csokoládémárka a Cadbury.
Ez is érdekelheti: