Decemberben bőven volt okunk az ünneplésre, ami miatt sokszor kerültek elő különböző italos üvegek. Legyen szó a karácsonyi menüt kiegészítő vörös borról vagy a szilveszteri pezsgőzésről, nem meglepő, ha úgy érzed, telítődtél az ünnepi időszakban. Ennek apropóján született a száraz január kezdeményezés, mely tökéletes lehetőség arra, hogy az új évet egészségesebben indítsuk. A világszintű program célja, hogy ha nem is örökre, de legalább 31 napra mondjunk le a bódító italokról: ennek pedig garantáltan meg fogjuk érezni áldásos hatásait!
Az Eat This életmódportál szakértői megosztottak 9 előnyt, melyet a száraz január során tapasztalhatunk.
Csökken a testsúly
Az alkohol energiában rendkívül gazdag, ugyanis grammonként 7 kalóriát viszünk be vele. Ezzel még nem is lenne baj, ám ezek csupán „üres kalóriák”, melyek semmiféle tápanyaggal nem látják el szervezetünket. Ráadásul
Ezzel kapcsolatban tudományos bizonyítékok is születtek: az Appetite folyóiratban közzétett tanulmány kutatásában vizsgált résztvevők közül azok, akik 20 gramm alkoholt tartalmazó égetett szeszt fogyasztottak, 11%-kal többet ettek, mint akik absztinensek voltak.
Erősödik az immunrendszer
Az alkohol károsan hat a bélrendszer jótékony baktériumaira, melyek kulcsszerepet játszanak az immunrendszer szempontjából is. A túlzott és rendszeres alkoholfogyasztás valóságos merénylet az immunrendszer ellen, és a kisebb-nagyobb vírusokon túl a ráknak való kitettséget is súlyosbítja.
Csökken a szívbetegségek kockázata
Elhagyása után javulhatnak a vérnyomásértékek, a magas vérnyomás (hipertónia) pedig hazánkban csaknem 3,5 millió embert érint.
Ugyanakkor a szakértők hozzáteszik, ezt főképp azok tapasztalhatják, akik korábban túlzott mennyiségben vittek be a szervezetükbe alkoholt.
Minőségibb lesz az alvás
Bármennyire is úgy tűnhet, néhány pohár után jobban alszunk, valójában pont az ellenkezője az igaz. Az alkohol ugyanis negatívan hat a pihenésre is, sokaknál álmatlanságot, folyamatos megébredést okozva.
Jót tesz a mentális egészségnek
Az alkohol és a mentális egészség szorosan összefüggnek, hiszen az alkohol depresszánsként hat az idegrendszerre, rövidtávon nyugtató hatású. Ám hosszú távon számos pszichológiai problémával szembesülnek azok, akik rendszeresen fogyasztják. Egy 2022-es átfogó tanulmányelemzés például rávilágított arra, az alkohol elhagyása hogyan csökkenti a szorongást, a depressziót, javítja a kedélyállapotot, a kognitív funkciókat, például a stresszkezelő képességet.