0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 23.

Nemzeti kincsünk, a magyar hidegvérű

A hidegvérű lovak hosszú évtizedek óta jelen vannak a magyar nép életében. Korábban, mint mező- és erdőgazdálkodásban nélkülözhetetlen segítőtársak, újabban egyre inkább megbízható társállatokként.

A fajta iránt elkötelezett tenyésztők arra is vállalkoznak, hogy ápolják hagyományainkat, és tovább keressék ennek a robusztus, nyugodt vérmérsékletű állatnak a XXI. században betöltött helyét és szerepét. Baranyai Sándorral, a Magyar Hidegvérű Lótenyésztők Egyesületének leköszönő társadalmi elnökével beszélgettünk a fajta múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

baranyai sándorA nyugat-európai eredetű, nehezebb típusú igásló (melyet nyugodt vérmérsékletére utalva hidegvérű lónak neveztek el) – irodalmi ismereteink alapján – a mai Magyarország területén a XVI-XVII. században jelent meg a Dunántúl nyugati részén, később a sváb telepesekkel más területeken is.

Ezen „lófajta” eredete a nóri vagy pinzgaui lóhoz nyúlik vissza. Az 1860-as évektől mezőgazdasági szakcikkek már felvetik a gazdasági ló szükségességét, és ennek megoldását a hidegvérű ló tenyésztésében látták.

1894-ben törvény írta elő a ló tenyészkörzetesítését, meghatározva ezzel a hidegvérű ló tenyészkörzetét, ezzel az intézkedéssel indult meg a hidegvérű lovak terjedése. A tenyészkörzetek a Dunántúl nyugati és déli területein alakultak ki: elsősorban Zala, Somogy, Vas vármegyékben, majd a magántenyészetek mellett állami tenyészetek is létrejöttek: ilyen volt a kisbéri és bábolnai magyar királyi állami ménesbirtok is. Sajnálatos módon ezeknek a tenyészeteknek a tenyésztési nyilvántartásai nem maradtak fenn. Az általános törzskönyvezési szabvány 1953-ban jelent meg, mely a magyar hidegvérű fajtát is meghatározta.

A hidegvérű ló a gazdasági állatok között kiemelkedően változatos hasznosítási lehetőségekkel rendelkezik. Az igaerő-­hasznosítás mellett hústermelése, tejtermelése is ígéretes, de fontos résztvevője a verseny- és terápiás sportnak, illetve nem elhanyagolható a szerepe a modern környezetgazdálkodásban sem. A hidegvérű ló hasznosításának súlypontja a történeti időszakokban sokat változott és változóban van mind a mai napig. Sokoldalúsága nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ez a fajta évszázadokon át a mezőgazdaság fontos szereplője maradt az egész világon és hazánkban is. A fajtakör hasznosítási lehetőségeinek áttekintése, az ezekkel kapcsolatos tudományos tapasztalatok összefoglalása segíthet a múlt jobb megértésében, valamint a jövő megtervezésében.

A hidegvérű lovak anatómiai felépítettségüknél fogva rendkívül nagy vonóerő kifejtésére képesek. Ezt az adottságukat a nehéz terhek mozgatására kiválóan lehetett használni.

A háborús viszonyok között a tüzérségi eszközök, lőszerek és egyéb hadi felszerelések szállításában pótolhatatlan szerepet töltöttek be. Békeidőben az áru fuvarozása és a mezőgazdasági munkák egy része kínált jó lehetőséget az erős, nagy vonóerőt képviselő, nyugodt vérmérsékletű, könnyen kezelhető lovak számára. Az igavonó funkció a hidegvérű lovak tenyésztésére is hatással volt. Az igényekhez igazodva nagyon eltérő tömegű és testalakulású típusok alakultak ki.

magyar hidegvérű
A magyar hidegvérű ló tenyésztése sokáig a katonaságra alapult, a XVIII. században azonban a gazdasági hasznosítása vált jelentőssé (Fotó: Lakos István)
Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: