Még a legegészségesebbnek tartott zöldségek is (például a kelkáposzta és a brokkoli) tartalmaznak szénhidrátot. Ezzel szemben az olyan élelmiszerek, mint a hús, a tojás és a diófélék alacsony szénhidráttartalmúak, és a kalóriák nagy része fehérjéből vagy zsírból származik.
Az alacsony szénhidráttartalmú diéta célja, hogy a szénhidrátbevitelt a lehető legalacsonyabbra csökkentsük, miközben a fehérje- és zsírfogyasztásra összpontosítunk. Ha szeretjük a steaket, a csirkét, a rántottát, akkor lehet, hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéta a legjobb módja annak, hogy fogyjunk anélkül, hogy nélkülöznénk.
Mi az alacsony szénhidráttartalmú étrend?
A definíció szerint ez a diéta mindössze a szénhidrátbevitelt korlátozza. Nincsenek szigorú szabályok arra vonatkozóan, hogy mennyi szénhidrátot fogyaszthatunk egy általános diéta során, ugyanakkor vannak specifikus diéták, például a keto, amely szigorú szénhidrát beviteli értékkel rendelkezik. De az általános kifejezés egy gyűjtőfogalom, amely minden olyan étkezési mintát magába foglal, amely korlátozza a szénhidrátbevitelt.
Ennek ellenére az alacsony szénhidráttartalmú étrendben a makro tápanyagok felosztása általában a szénhidrátot a napi kalória bevitel 25%-ára korlátozza, míg a fennmaradó 75%-ot a fehérjék és zsírok teszik ki, amelyek egymáshoz viszonyított aránya rugalmasan változtatható.
Milyen előnyei vannak ennek a táplálkozásnak?
A legtöbb népszerű diétához hasonlóan ennek az étrendnek a célja, hogy segítsen az embereknek fogyni és javítsa az egészségügyi állapotát. A túlzott cukorfogyasztás összefüggésbe hozható a súlygyarapodással és az elhízással, a magas koleszterinszinttel és a 2-es típusú cukorbetegséggel, mivel növeli az inzulin nevű hormon termelését.
Valamint sokan jelentős súlycsökkenést tapasztalnak az alacsony szénhidráttartalmú diéta megkezdése után, és egyesek arról számolnak be, hogy kisebb sóvárgást, nagyobb jóllakottságot és kevesebb falási vágyat éreznek. Ráadásul mivel a magas szénhidráttartalmú élelmiszerek általában könnyebben elérhetők és könnyen fogyaszthatók kontroll nélkül (burgonyachips, perec, keksz, tészta, sütemény vagy akár gyümölcs), az alacsony szénhidráttartalmú étrend követése alapból csökkentheti a falási rohamra hajlamos élelmiszerek elérhetőségét és hozzáférhetőségét, így a kalória bevitelt is. Azok, akik inzulinrezisztenciában, metabolikus szindrómában vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, gyakran tapasztalják, hogy a vércukorszintjük szabályos szintre áll be, miután belekezdenek az ilyen jellegű életmódváltásba.
Milyen ételeket javasoltak?
A diéta a magas fehérje- és/vagy zsírtartalmú, feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztására ösztönöz, a nem keményítőtartalmú szénhidrátok mérsékelt bevitelével együtt, hogy antioxidánsokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat kapjunk.
Az alábbiakat mértékkel fogyaszthatjuk, saját táplálkozási és energiaigényünktől függően:
|
Milyen ételek kerülendők?
Az alacsony szénhidráttartalmú diéta alapelve, hogy korlátozni kell minden cukros, keményítőtartalmú vagy magas szénhidráttartalmú ételt.
A cél az, hogy a napi kalória bevitel legfeljebb 25%-át szénhidrátokból vigyük be, és ezek többsége inkább magas rosttartalmú, összetett szénhidrát legyen, mint cukor.
|