A vállalkozó közel húsz éve foglalkozik gluténmentes termékek forgalmazásával és gyártásával, családi érintettsége miatt.
„Próbáltunk olyan alapanyagot találni, ami Magyarországon elérhető, közben megkerestek minket a ciroktermelők, hogy érdekes lehet-e számunkra a növény. A gluténmentes pékáru jelenleg elsősorban kukorica-, rizs- és búzakeményítős lisztekből készül. Utóbbiból kivonják a glutént. Jobban hasonlít az eredeti ízekre, de vannak, akik érzékenyek rá és kerülik. A cirok nem jellemző pékáru-alapanyag, illetve mostanában kezdik újra felfedezni.”
A 2022-ben fejlesztett Cöli cirokcipó tavaly első helyezést ért el az Év Gluténmentes Kenyere versenyen, idén pedig az OMÉK Élelmiszeripari Innovációs Pályázatán nyert első helyet. „Először a saját bisztrónkban majd boltjainkban kezdtük forgalmazni, amit az ottani pozitív visszajelzések alapján bővítettünk. Mostanra már a Lipóti pékségekben és a Kifli.hu oldalon is egyre nagyobb számban fogy.”
Közös fejlesztés eredménye, mert Szabolcs Péter és társai vállalkozása, az Amurex GM Hungária Kft. régóta kooperál a Hunorganic Kft.-vel. Míg partnerük főként az alapanyagok előállításával foglalkozik, ők sok esetben teszik azokat kezelhetőbbé és fogyaszthatóbbá a sütés során.
Az Amurex 2006-ban, Budaörsön nyitotta meg első élelmiszerallergia-szaküzletét a lisztérzékeny vásárlók előtt, ahol az elérhető kínálat árusítása mellett új termékek fejlesztésével is foglalkozni kezdtek. Termékeiket egyre több viszonteladó, pékség, illetve pékhálózat vette át, aminek folyományaként gluténmentes pékséget nyitottak a közelben, de már Budapesten.
A vállalkozás kenyereit és péksüteményeit azóta is nagyon sok cég, vendéglátóhely, biobolt és bionagyker vásárolja, hét éve pedig egy vendéglátóhelyet is nyitott a belvárosban. Ez a Cöli Bisztró, amiről a cirokcipót is elnevezték. Kizárólag gluténmentes, helyben készített cukrász- és pékárut, napi menüt és streetfoodot, illetve alapanyagokat találni a kínálatában.
Az Amurex mostanra összességében 70-80 féle terméket állít elő, és mivel munkatársai már jelentős tapasztalatokkal rendelkeznek, tanácsokkal is segíteni tudják azokat, akik kezdők a gluténmentes életben.
„Ijesztő ezzel először szembesülni.
Nagyon oda kell figyelnie, hiszen 1000 gramm élelmiszerben már 6 milligramm glutén jelenléte is reakciókat válthat ki nála, és akkor a keresztallergiákról még nem is beszéltünk! A gluténmentes élelmiszer ugyanis nem érintkezhet normál élelmiszerrel.”
Szabolcs Péter szerint
A gluténmentes pékárut például az előbbiek miatt csak becsomagolva lehet értékesíteni, de így viszont a népegészségügyi termékadót is meg kell fizetni utána.
Míg Ausztriában és Olaszországban receptre írják fel, nálunk havi 8-9 ezer forintos szja-támogatást lehet igénybe venni utána, ami mindössze három kenyér megvásárlására elég.
Véleménye szerint nagyon sok működőképes példa látható külföldön, amiket érdemes lehet átvenni a cöliákiások, illetve az őket kiszolgáló termelők és gyártók támogatása érdekében, hiszen, ha valaki nem jut hozzá a megfelelő termékekhez, akkor olyan súlyos állapotba kerülhet, ami a munkában is megakadályozza.
Hollandiában és Dániában például támogatást kapnak azok az alapanyagtermesztők, akik garantálják, hogy nem fertőződnek meg a termőterületeik. Ezt nálunk is meg lehetne valósítani a „Termőföldtől az asztalig” koncepció keretében.
Úgy véli, talán törvényhozói szinten sem feltétlenül ismert, hogy aki gluténmentes liszteket állít elő, az nem őrölhet mást, vagy, hogy ezek a lisztek akár tízszer drágábbak és nagyon nehéz bánni velük, vagyis gyakorlatilag minden gluténmentes termék kézműves terméknek tekinthető.
Közben pedig fejlődik az iparág, és az eredményeit, a jó minőségű, nagy hozzáadott értékkel bíró termékeket akár külföldön is értékesíteni lehetne. Állami szerepvállalás nélkül azonban erre is kevés az esély.
Szabolcs Péter a Pest Megyei Élelmiszer Szakmacsoport, valamint az Élelmiszeripari Ágazati Készségtanács elnökeként is igyekszik tenni azért, hogy több figyelmet kapjanak a gluténmentes élelmiszerek, és ehhez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatását is sikerült elnyernie. Javaslatára várhatóan még az idén mentes munkacsoport alakulhat a NAK-ban, amelynek az lesz a feladata, hogy terjessze a laktóz- és gluténmentes élelmiszerek előállításához, forgalmazásához kapcsolódó speciális ismereteket, illetve képviselje speciális fogyasztói és gyártói érdekeket.