…és a gyümölcsök, az étkezési szokások változásával egyre többféle növényi alapanyag is kerül az ünnepi tányérokra.
Nem csak húsból áll a menü
Nemzetközi szinten rengeteg zöldség-, és gyümölcsös karácsonyi étel található, amelyek gazdagíthatják az ünnepi időszak gasztronómiai élvezeteit. A karácsonyi ételek sokszínűsége országonként változik, és mindig az adott nemzetre jellemző ételek kerülnek ilyenkor az ünnepi asztalra.
A németeknél elmaradhatatlan a vöröskáposzta, a letteknél és az oroszoknál a grúz töltött káposzta az egyik jellegzetes fogás. Svédországban és Norvégiában, a jellegzetes karácsonyi étel a grillezett lazac, amit gyakran céklával, burgonyával és köményes káposztával tálalnak.
Közép-Európában, így hazánkban és Ausztriában is, a karácsonyi asztalra kerülhet például sült liba vagy kacsa, amit gyakran párolt vöröskáposztával és burgonyapürével tálalnak, de nálunk a töltött káposzta is hagyományos ünnepi étel.
Sokak kedvence a szaloncukor, amelyet többek között Magyarországon és Németországban is fogyasztanak. A szaloncukor eredetileg gyümölcsökkel, dióval vagy mazsolával volt töltve.
A litván kucikuai egy tejes-mákos sütemény. Sok országban, és ott is jellemző a 12 fogás, köztük sok zöldséges és gombás. Litvániában halat felszolgálnak az ünnepen, más húsfélét nem, tehát ott a zöldségek-gyümölcsök igen nagy számban vannak jelen az ünnepi ételekben.
Ételek babonával, történettel…
Lengyelországban is hasonló ételekkel készülnek a karácsonyra, mint nálunk: a főszerepben ott is a dió és a mák áll. A lengyeleknél a 12 apostol tiszteletére 12 fogásos ünnepi menüt esznek ám december 24-én egészen a vacsoráig tilos húst enni, ezért napközben leginkább céklalevest fogyasztanak.
A mediterrán régióban, például Olaszországban híres a panettone, amely egy gyümölcsös kalács, benne mazsolát és kandírozott gyümölcsöket is találunk. Állítólag az első ilyen sütemény úgy készült, hogy a híres Sforza család szakácsa elrontotta a desszertet, és a segédje a kidobásra ítélt maradékot mentette meg és alkotta meg belőle az új süteményt.
A desszertek közül az angol mince pie gyümölcsökkel töltött süti, amelybe általában almát, szárított gyümölcsöket, mazsolát és diót használnak. Egy másik angol karácsonyi édesség a Christmas pudding, ebbe számos zöldséget, például sárgarépát és burgonyát is tesznek, azonban ennek ellenére a hagyományosan a télies ízek érvényesülnek benne: a narancs, asztalt gyümölcsök és a kihagyhatatlan rum. Utóbbival tálalás előtt leöntik a desszertet, majd meggyújtják, így pár másodpercig lángol az elfogyasztás előtt. Hagyományosan ezt a pudingot főzés közben a család minden tagjának meg kell kevernie egyszer, és közben kívánhatnak valamit. Így már az ételkészítés is összehozza a családot.
Dániában két jellegzetes karácsonyi étel van. Az egyik egy közönséges, fahéjjal megszórt tejberizs. Az ételbe egy szem mandulát rejtenek és aki arra ráharap, annak szerencséje lesz az új évben. A másik ünnepi desszertjük az aebleskiver ami porcukorral megszórt, lekvárral töltött fánk, és kifejezetten karácsonykor fogyasztott sörük is van.
Finnországban, lévén hideg van, ezért az alkohol nagy szerepet kap az ünnepeken. Forralt borukat glöggnek hívják, amit hering, sonka, és rozskenyér kíséretében fogyasztanak. Egy jellegzetes mézes-gyömbéres süteményük is színesíti a karácsonyi asztalok kínálatát… A finnek szenteste nem szedik le az asztalt, aminek célja, hogy az éjszaka arra járó manók is jóllakhassanak.
Görögország hagyományos karácsonyi étele a vaszilopita, mely egy kenyérféleség, amiben elrejtenek egy pénzérmét. Aki ráharap az érmére, ő a hiedelem szerint egész következő évben egészséges lesz – miután egy fogorvos rendbe tette. A vaszilopitát nagy odafigyeléssel, díszesre készítik. Egyes régiókban náluk külön népművészeti ág a kenyérhímzés, azaz ennek a díszítése.
A németek stollenje leginkább a mi püspökkenyezünkhöz hasonlatos. A tésztájába mazsolát, aszalt gyümölcsöket, narancs- és citromhéjat tesznek.
A tetejére porcukrot szórnak, hogy a fantasztikus sütemény még édesebb legyen. Nagyon sokáig eláll, mindenszentekkor elkészítik és csak karácsonykor vágják föl, hogy összeérjenek az ízek.
Franciaországban a fatörzs torta a jellegzetes desszert. Ez egy csokis piskótatekercs csokimázzal.
Karácsonyi asztal egzotikumokkal
Az európai országokon kívül más kontinenseken is megtalálhatók olyan karácsonyi ételek, amelyek zöldségeket, vagy gyümölcsöket tartalmaznak.
Mexikóban például a pozole, egy kukoricából készült leves, és a tamales, ami kukoricás töltelékkel készült gőzölt tészta. A mexikói ünnepi konyhában gyakori alapanyag a kukoricakása, éstöbb ételük készül banánlevélbe kötözve, és abban megfőzve.
Japánban a karácsonyi tortákban gyakran találhatunk gyümölcsöket, mint például szamócát vagy kivit.
Az Amerikai Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában, a karácsonyi hagyományhoz tartozik a sült pulyka vagy sült marha, amit gyakran fogyasztanak töltelékkel, ami zöldségeket, diót és kenyeret tartalmazhat.
Kubában az ünnepi vacsora soha nem zárulhat a sült főzőbanán, más néven a plantain nélkül, ami remekül illik a sült malachoz köretként. A plantaint zsírban sütik ki, sózzák, borsozzák.
Etiópiának pedig a jellegzetes karácsonyi étele egy csirkepörkölt, amit nagyon várnak a hagyománytisztelők, hiszen 43 napnyi böjt előzi meg. Érdekessége a berber fűszerkeverék, ami tartalmaz görögszénát, kardamomot és koriandert. Az injera nevű lapos kenyérrel tálalják, ami egyben ehető kanálként is szolgál.