Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MAHAL) szóvivője a kedvenc receptje mellett a karácsonyi halfogyasztásról is beszélt.
Mint mondta,
A hazai haltermelés egyik ága tógazdaságokban folyik, ahol pontyot, más növényevő halakat és valamennyi ragadozó halat állítanak elő, a másik ága pedig az akvakultúrás haltermelés, amely medencékben, főként termálvízzel és intenzíven folyik, évi 5-5200 tonna kibocsátással.
Az intenzív telepekről kikerülő afrikai harcsa, tokfélék és kevés süllő java része félkészen, illetve konyhakészen kerül a boltokba, mivel mára ebbe az irányba tolódtak el a vásárlói igények. Két-három nagy hazai cég komoly termékpalettával szolgálja ki ezeket a harcsafilétől a halkrémen és halropogóson keresztül a felmelegíthető halászléig.
Bár a vásárlói tapasztalatok nem ezt fogják alátámasztani a szupermarketekben, Lévai Ferenc szerint semmivel sem drágult jobban a hal a többi élelmiszerhez képest, sőt, az év végére olcsóbbá vált a július közepi, legmagasabb árhoz képest. Legalábbis, ami a termelői árat illeti, mert az ágazati szakember szerint a kereskedők a kiharcolt árengedményeket nem adják tovább a vásárlóknak.
A keresletben erős eltérések tapasztalhatók a gazdasági lehetőségek függvényében. Délen, a hagyományos nagy halfogyasztó régiókban, mint például Baja térsége, érezhetően csökken és főként az olcsóbb halakra irányul a kereslet, míg például az ország középső részén ez nem tapasztalható. Hogy végül miként alakul majd az idei halforgalom, azt igazán csak ez a hét fogja eldönteni, hiszen a magyarok hajlamosak az utolsó pillanatra hagyni a halvásárlást.
Holott mélyhűtőben egy hétig, fridzsiderben 2-3 napig semmi baja nem lesz a friss halhúsnak!
Lévai Ferenc szerint a legegyszerűbb és legfinomabb halászléhez, amit ő is nagyon szeret, 5 hozzávaló szükséges: hal, víz, hagyma, só és paprika. „Minden mást beletenni több, mint vétség.”
A hal legyen legalább 2 kilós, mert érettebb a húsa, több a zamatanyaga. A ponty fejét vágjuk ketté, hogy kifőjenek belőle a finom zsírok, amikben majd fel tud oldódni a paprika.
1 kg halra egy nagy fej vöröshagymát számoljunk, ezt daraboljuk, és ha az úszókat levágtuk, ezeket is tegyük bele a lébe, mert a tövüknél szintén értékes zsírok találhatók. A kilónként 1,-1,5 liter vízbe egyszerre tegyük bele a fejet, farkot, aprólékot és halszeleteket, és 15 percig főzzük erős lángon. Ezután vegyük le a lángot és szórjuk bele a kilónként egy púpos evőkanál édesnemes paprikát. Mindig ilyet használjunk, mert, ha valaki a csípőset szereti, az utólag ízesítheti, de ha eleve erős, akkor például az érzékeny gyomrúak vagy a gyerekek nem fognak enni belőle.
Az erős hő ugyanis nem engedi szétesni a halhúst és feloldja a paprikát a zsírokban. Az eredményt akkor „látni”, ha nem látni a kanál aljára, és ehhez a víznek legalább a tizedét el kell forralni. Mindez egy óra alatt elkészül, a pontyszeletet ki lehet tálalni, a levet esetleg le lehet szűrni.
Lévai Ferenc szerint passzírozásra nincs szükség. Az egyébként az éttermekből terjedt el, ahol nem akartak minden nap új halászlét főzni, hanem a meglévő alaplében főzték fel a friss halszeleteket.