0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 19.

Kulináris luxus: a világ öt legdrágább élelmiszere – 2.rész

Vörös arany. A növény, amely felhasználásának hagyományai az i.e. 2300-as évekig nyúlnak vissza. A sáfrány négy kontinensen a gasztrokultúra, a gyógyászat, a kozmetikai– és textilipar értékes alapanyaga, felhasználása azonban a gazdagok kiváltsága.

A krókusz a nősziromfélék (Iridaceae) családjába tartozó növénynemzetség (Crocus). Közel 80 fajából a Kárpát-medencében is megtermő jóféle sáfrány (Crocus sativus) a legismertebb, ami szálas vagy por formában értékesítve – a maga 5-10 millió forint között mozgó kilónkénti árával – a világ legdrágább fűszernövénye.

Kitermelés

Az aranyéval veteksző díjszabás oka, hogy a sáfrány összegyűjtése rendkívül idő- és munkaigényes folyamat. Az ősszel, mindössze három hétig nyíló, alacsonyan növő lila virágok

valódi értéke a füstös, földes aromát hordozó, hosszúkás stigmákban rejlik, amelyeket a szántóföldi betakarítást követően, tiszta, száraz környezetben egyesével, kézzel vagy csipesz segítségével távolítanak el.

A bibék rendkívül érzékenyek: közvetlen napfény vagy erősebb fizikai behatás következtében könnyedén elveszíthetik színüket és íz-intenzitásukat. Emiatt, napfelkelte előtt vagy nagyon korán kell őket leszedni. A sérülékenység következtében, a manuális szüretelést nem lehet semmilyen berendezéssel kiváltani.

A rövid fakadási periódusnak és a gépesítés hiányának köszönhetően a termelőknek több műszakban, akár napi 20 órában kell foglalkoztatniuk munkavállalóikat a kinyerhető mennyiség maximalizálásának érdekében.

1 kilogramm tiszta sáfrány előállításához körülbelül 160-170 ezer virágra van szükség.

A stigmák zamata – egészben – szárított formában őrizhető meg hosszú távon. Ez végezhető szabad levegőn vagy meleg sütőben egyaránt.

Mítoszok

A sáfrány történelmi beágyazottsága az ókorig nyúlik vissza. Az Akkád Birodalom alapítója, Sarrukín király – a legenda szerint – Azupiranu városában született, amelynek neve szó szerinti fordításban annyit tesz: „a sáfrány városa”. A napjainkban ismert fűszersáfrány vad változata (Crocus cartwrightianus) feltehetőleg a minószi civilizáció-kori Krétáról származik. Több, a növényt ábrázoló, Kr.e. 1700-as évekre datálható freskót is találtak már a régészek. A politeista hitvilágból fennmaradt mítosz szerint, Zeusz és Héra menyegzőjén sáfrány nőtt az hitvesi ágy felett, amelytől – vágyfokozó hatása miatt – még maga a főisten is megittasult.

A  görög hagyományok mellett a perzsák szokásrendszerében ugyancsak helyet kapott. Amellett, hogy a házasélet szimbólumaként tartották számon, áldozati takaróikba is belefonták a vörös szálakat.

Afrodiziákumként majdnem az összes antik civilizációban megjelent: Kleopátra sáfrányos fürdőt vett szerelmeskedés előtt, a Római Birodalom császárai pedig sáfrányszirmokkal tömették ki a párnákat, amelyekre a palotai tivornyák alkalmával ültették a vendégsereg kívánatos hölgy tagjait.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: