0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Mézsör készítése házilag – képekben

A következőkben egy olyan mézsörreceptet szeretnék megosztani a méhésztársakkal, amelynek összetevői között leginkább maga a méz dominál, és amely otthoni körülmények között viszonylag könnyen elkészíthető.

Fokolás

Mivel most nem egy adott alkoholfok elérése a cél, hanem csak annak érdekében ellenőrizzük az oldat fajsúlyát, hogy a későbbiekben megállapítsuk, hogy teljesen végbement-e az erjedés, csak egy gyors mérést végzünk, de akár el is hagyható ez a lépés, ha nem palackozunk túl korán, és ilyen módon kerüljük el a túlzott nyomás kialakulását, amely szétrobbanthatná az üveget.

A receptet követve egyébként nagyjából 7 százalékos sört fogunk kapni végeredményként.
Fokolás

Beoltás élesztővel

Az élesztő hidratálása

Az élesztőt finoman keverjük el 35 fokos vízben, majd nagyjából 10-15 percig áztassuk benne. Egyes leírások javasolják, hogy fokozatosan adagoljunk a vízhez az alapléből, hogy az élesztőt ne sokkolja a hirtelen környezetváltozás, amikor beleöntjük az erjesztőtartályba, viszont a kveik élesztők annyira agresszívek, hogy ezt a lépést ebben az esetben el is hagyhatjuk. A hidratált élesztőt akkor öntsük a tartályba, amikor az láthatóan elkezdett dolgozni, tehát amikor vastag hab jelenik meg a folyadék felszínén.

Nagyon fontos, hogy az élesztőt nem szabad 10 foknál nagyobb hőmérséklet-különbségnek kitenni,

illetve hő-tűrésfokánál melegebb közegbe juttatni, mivel így elpusztul, és nem fog beindulni a kívánt erjedés.

A lezárt erjesztő tartály, kotyogóval ellátva

Erjesztés

Ebben a fázisban nincs sok tennivalónk. Egyszerűen zárjuk le a tartályt egy kifúrt tetővel, a furatba gumitömítéssel helyezzünk egy borászati kotyogót, azt pedig töltsük fel a sörfőzési folyamat kezdetén bekevert fertőtlenítőszerrel. Ez a kotyogó fogja biztosítani a termelődő szén-dioxid távozását a tartályból, annak veszélye nélkül, hogy bármi belejuthatna a sörlébe a tartályon kívülről. Az erjesztés az általunk használt élesztővel

kifejezetten gyors lesz, akár már egy hét múlva átfejthetővé válik a sör,

de ha biztosra akarunk menni, az sem baj, ha csak két hét múlva fejtjük át.

Forrás: Méhészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: