0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Az ipari zöldségtermesztés égető kérdései

A nagymagvú zöldségfélék tavaly ígéretesen indultak, majd az egész ágazat fejre állt.

 Nemzetközi elemzést várt és kapott a hallgatóság Conrado Rodriguez regionális értékesítési igazgatótól, aki a Vilmorin Mikado-t képviselte. Előadásának azt a figyelemfelkeltő címet adta, hogy fenyegetések és lehetőségek a csemegekukorica termesztésénél. A cég bemutatása után az előadó kitért az EU 2023-as tényadatainak ismertetésére.

Az öreg földrészen kétféle csemegekukorica-termesztést folytatnak, amit még egy sokkalta kisebb, de harmadikkal kiegészítenek.

A hagyományos feldolgozáshoz 75 ezer hektáron termesztenek, és ezen előállítottak 325 ezer tonna konzervkukoricát, míg a vákuumcsomagolt, tehát fagyasztott kukoricához 82 ezer hektáron vetettek és feldolgoztak összesen 140 ezer tonna alapanyagot. Tavaly néhány alapanyag-hiányos esztendő után az EU-ban a csemegekukorica vetésterülete 4,5 százalékkal növekedett.

csemegekukorica
Európában Magyarországon a legnagyobb a csemegekukorica vetésterülete
Fotó: MMG Archív

Ha az egyes államok eredményét vizsgáljuk, itt még mindig van okunk büszkeségre, bár magunk ismerjük legjobban a saját hiányosságainkat.

Európában a csemegekukoricát legnagyobb vetésterületen, valamivel több mint 29 ezer hektáron, Magyarországon állítjuk elő, és ezt 15 üzemben dolgozzuk fel.

Nálunk jobban dívik a konzervipari hasznosítás, az adja a 70 százalékot, a fagyasztott csomagolás részaránya 30 százalék. Bennünket követnek 25 700 hektárral a franciák, utánuk a lengyelek a maguk 11 ezer hektárjával szerepelnek, míg a spanyolok csemegekukorica-vetésterülete 9500 hektárt tesz ki. Még egy megjegyzés: az elmúlt évben nálunk a tervezett mennyiség 245 ezer tonna volt, a tény 290 ezer tonna lett.

Ami pedig a fenyegetést illeti, hát itt a nyakunkon.

Az elmúlt 2 évben a költségnövekedés mindkétszer elérte a 25 százalékos magasságot és emiatt mi is ugyanolyan drágán termelünk, mint a franciák. Ez pedig egyre inkább a termelői kedv elvesztését hozza magával.
Ez is érdekelheti:
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: