Az Európai Tanács, Parlament és Bizottság közti előzetes megállapodás tartalmát vizsgálva a Freshfel úgy véli, hogy az tisztességtelenül háttérbe szorítja a friss termékeket.
A szervezet ezért a szöveg módosítását kéri. Kifogásolja, hogy a kompromisszumos megállapodás inkább irányelvszerű, azaz lehetővé teszi, hogy a tagállamok érvényben tartsák nemzeti jogszabályaikat és külön-külön megfogalmazhassák a kivételeket a műanyag csomagolásra vonatkozó korlátozások alól. Ebből adódóan pedig az országonként különböző kereskedelmi és élelmiszerfogyasztási szokások miatt szinte biztos, hogy nem lesz két egyforma lista.
Márpedig annak súlyos következményei lesznek, ha nem harmonizálják, mely termékek forgalmazhatók továbbra is műanyag csomagolásban, hangsúlyozza a szervezet. Hozzáteszik, hogy mivel a friss termékek kiszerelésekor gyakran még nem tudni, melyik piacra szállítják őket, az is előfordulhat, hogy az egyszer már becsomagolt termékről kell eltávolítani a csomagolást, ami növeli a műanyaghulladékot és egyúttal veszélyezteti a termék minőségét. A Freshfel szerint az ezzel járó fölösleges költség végül a fogyasztókra hárul, drágítva az egészséges táplálkozást.
A friss termékek forgalmazói már most is a lehető legjobb környezetvédelmi megoldásokat alkalmazzák, miközben a minőség megőrzésére és a hulladék csökkentésére törekszenek. A szervezet szakértője úgy véli, nincs oka annak, hogy betiltsák a friss termékek csomagolását. Az arra használt csomagolóanyagok ugyanis az összes élelmiszer csomagolásának mindössze 1,5%-át teszik ki, és még kevesebbet, ha minden csomagolt terméket figyelembe veszünk Európában.