0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

Ezzel kell enni a joghurtot a tudósok szerint, hogy a legegészségesebb legyen

Egy új kutatás szerint egyszerűbben ki tudjuk hozni a legtöbbet a joghurtból, mint gondolnánk: 1-2 kiskanál méz ugyanis növeli a tejtermék probiotikus hatását.

A mediterrán diéta egyre nagyobb népszerűségnek örvend: az étrend követői főleg növényi alapú élelmiszereket fogyasztanak, zsírbevitelüket pedig halakból, olíva olajból, olajos magvakból fedezik. Alapelveit számos szakember tartja a legegészségesebb táplálkozásmódnak. Bár a mediterrán diéta nem tiltja, jelentősen korlátozza a tejtermékek fogyasztását, a sajttal és a joghurttal mégis megengedőbb. Főleg, hogy joghurtot a térség számos tradicionális fogása megkövetel – ilyen például az oxygala is, mely egy hagyományos görög joghurt mézzel édesítve.

joghurt mézzel és gyümölccsel

Mivel a mézes joghurt több mediterrán receptben is megjelenik, a University of Illinois kutatói arra voltak kíváncsiak, a kettő kombinációja milyen hatással van a bél mikrobiomjára – írja a Science Alert.

Külön-külön már bizonyítottak

A legtöbb joghurt probiotikus hatását a benne lévő Bifidobacterium animalisnak köszönheti, mely baktérium természetes módon előfordul bizonyos állatfajok illetve a mi bélrendszerünkben is.

Korábbi kutatások már sikeresen bebizonyították, hogy a baktérium jótékony hatást fejt ki az emberek emésztésére illetve immunrendszerére is.

Habár a méz leginkább antibakteriális hatásairól ismert, az is lényeges, hogy prebiotikum. Ezáltal pedig hozzájárul a jótékony baktériumok – a probiotikumok – szaporodásához.

joghurt

A méz próbája az evés

A nyál, a gyomor és a bélrendszer enzimei segítik az emésztést, megkönnyítik a tápanyagok felszívódását, és a baktériumok számát is csökkentik. Utóbbi hasznos, amikor patogénekről van szó, ugyanakkor az enzimek a jótékony baktériumokat is megtizedelik.

„Arra voltunk kíváncsiak, a méz vajon segíti-e a joghurt probiotikus baktériumainak túlélését a gyomorban” – fogalmazta meg kutatásuk célját Hannah Holscher, az egyetem táplálkozási szakembere.

Négy különböző méztípussal végeztek kísérleteket, hogy megtudják, a folyékony édesség segíti-e a Bifidobacterium animalis megmaradását és serkenti-e az emésztést.

méz élelmiszer méhészet

Először laboratóriumi körülmények között vizsgálták, mely során arra jutottak, bár a méz a nyálban és a gyomorsavban nem segítette a baktériumok túlélést, a bélnedvekben igen.

Ezt követően átfogó vizsgálatokat végeztek emberek bevonásával is, mellyel sikeresen bebizonyították, hogy

a méz nem csak laboratóriumi körülmények között növeli a joghurt probiotikus hatását, hanem a gyakorlatban is.
A kutatás során arra nem találtak bizonyítékot, hogy a méz serkentené-e a joghurt emésztését is.

Pár csepp bőven elég

Bármennyire is egészséges a mézes joghurt, a tudósok azt is hangsúlyozták, hogy végső soron hozzáadott cukorról van. Így fontos a mértékletesség, főleg, mivel sokan több cukrot visznek be, mint amennyi egészséges lenne, azaz a WHO szerint a napi kalóriabevitel maximum 10%-a – beleértve az élelmiszerekben természetes módon jelenlévő cukrokat is (pl. laktóz, gyümölcscukor)!

A kutatás eredményei alapján érdemes natúr joghurtot fogyasztanunk egy kis mézzel, ha finom és egészséges köztes étkezésre vagy desszertre vágyunk.

joghurt gyümölcsökkel

Fotók: Freepik, Unsplash

Ez is érdekelheti:

Egy tanulmány szerint ez a hosszú élet titka

A mézet nem lehet helyettesíteni

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/sciencealert.com

Magazin ajánló: