0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Méhesed van? Ezeket mindenképp végezd el a novemberi-decemberi időszakban

Az évnek ebben a szakaszában már csak kevés dolga van a méhésznek, ezek azonban döntő fontosságúak az új szezon sikeres indulásához.

Ilyen például  a varroa-atka elleni zárókezelés, vagy a következő szezon megtervezése és a műhelymunkák.

Minden atka, amit most eltávolítok, nem tud a tél végén vagy a koratavasszal induló fiasításban elszaporodni, és a szezon kezdetén nem okoz kárt. Ezért fontos a zárókezelés!

Én ezt oxálsav csurgatással végzem és csak azoknál a családoknál hagyom ki, melyeknél az őszi (tejsavas) kezelésnél nem volt már fiasítás. (Lásd itt.)

Mivel egyre több oxálsavas készítmény kerül a piacra, illetve többen külföldről szerzik be, érdemes arra figyelni, hogy ne tartalmazzon illóolajokat, cukorkaramellt vagy más olyan anyagokat, melyek szermaradványokat képezhetnek a viaszban. Ez egyébként bármilyen más általunk használt szerre is igaz. 

Az oxálcsurgatás akkor a leghatékonyabb, ha a méhek tömör fürtben ülnek. Idén már a novemberi napokban alkalmas az idő az oxálsav csurgatásra, mivel éjjel mínuszok vannak, ezért a méhek szorosan fürtbe kapaszkodva ülnek a lépeken. (Az oxálcsurgatás pontos menetét lásd itt.) Az elmúlt években  viszonylag meleg volt  még ilyenkor és csak december közepén jöttek a zárókezeléshez várva-várt mínuszok, legalábbis felénk a Dél-Alföldön. 

A méhek nappal repültek, ha magasabb volt a hőmérséklet.

Ezért tejsavval spricceltem meg zárókezelés gyanánt a méheket. Természetesen, ha még lazán ülnek a kaptárban a méhek, az oxál szublimálás is helyénvaló és hatékony lehet.

méhek méh
Illusztráció – a képen európai méh
Fotó: David Hablützel, Pixabay

Egyéb késő őszi, tél eleji műhelymunkák:

A kijáró szűkítőket, ha feltettem ilyeneket rablás ellen, legkésőbb most eltávolítom, mivel rablásra már nem kell számítani, és felteszem az egérrácsokat, nálam ezek 5×5 mm -es pontheggesztett dróthálóból készültek. Majd a szél ellen a kátránylapokat is felteszem a kijáratokra.  Így a nagy kijárónak köszönhetően nem kell aggódnom azért, hogy az elpusztuló méhek elzárják a kijárót és a méhcsalád nem jut elég levegőhöz. A kátránypapír védi a családot a hideg levegőtől és attól, hogy a kijáró befagyjon, ha esetleg befújná a hó. 

Bár időnként ellenőrizni kell, de nem sűrűn, legfőképp akkor, ha nagy fagyok és hófúvások jönnének.

Természetesen ilyenkor még feladatunk a lépek tárolása, kénezése vagy időnkénti lefagyasztása (lásd itt) a molyok ellen, a kaptárak, egyéb eszközök karbantartása és nem utolsó sorban a következő év megtervezése. Az atkaírtási protokoll átgondolása, előző évi hibáinkból való tanulás létfontosságú lehet. 

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: