A banán sokak által kedvelt szupergyümölcs, egészségünket legfőképp magas kálium-, magnézium és C-vitamintartalmával támogatja – írja az eatingwell.com. A magnézium segíti izmaink mellett idegrendszerünk megfelelő működését is, sőt, ezáltal szív-és érrendszerünk egészségére is hatással van. A C-vitamin antioxidáns hatásáról ismert, segít felvenni a harcot a sejtkárosodással, illetve gondoskodik immunrendszerünk működéséről is. A kálium pedig kulcsfontosságú a vérnyomás-szabályozásban, mely elengedhetetlen szívünk egészsége érdekében.
C-vitamin mellett úgynevezett katechin növényi vegyületben is gazdag, ezek az antioxidánsok pedig összefüggésben állnak a megfelelő endoteliális funkcióval. Ez azt jelenti, hogy segítik az érfalakat körülölelő sejtek működését.
A Food Science & Nutrition folyóirat 2022-ben publikált tanulmánya pedig arra is rávilágított, hogy
Caroline Young dietetikus ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a magas káliumbevitel semmiképp nem javasolt vesebetegséggel küzdők számára.
Mennyi banánt együnk?
A mérték itt sem elhanyagolandó, hiszen a túlzott banánfogyasztással nagy mennyiségű kalóriát viszünk be szervezetünkbe, ez pedig háttérbe szorítja annak jótékony hatásait. Összességében napi két banán fogyasztását ajánlják.
Young hozzátette: „Nincs egy konkrét száma annak, hány banán fogja csökkenteni vérnyomásunkat. Ugyanakkor a 19-50 év közöttiek napi káliumszükséglete nagyjából 2600 és 3400 milligramm között mozog, egy nagyméretű banán pedig 500 milligrammnyit tartalmaz az elektrolitból.
Adja hozzá felkarikázva reggeli müzlijéhez, zabkásájához, vagy akár egészítse ki vele desszertjét. Készítsen mogyoróvajas pirítóst banánnal a tetején, hogy egészséges, teljes értékű finomságot kapjon.”