Erre világított rá egy frissen publikált nemzetközi tanulmány, amit a ScienceDaily mutatott be.
A Michigan Egyetem által koordinált amerikai, kanadai, francia, brit, német és lengyel kutatások szerint azért vannak kivételek. A szabadtéri városi parcellák talajában termesztett paradicsom szén-dioxid-kibocsátása például alacsonyabb, mint a hagyományos üvegházakban termesztett paradicsomé, és eltűnik a különbség a légi szállítással piacra juttatott termények, például a spárga esetében is.
A kutatásból pedig az is kiderül, min érdemes változtatniuk az urbánus kertek kialakításában és kezelésében.
A városi mezőgazdaság népszerűsége világszerte emelkedik, és vitathatatlanul hozzájárul a fenntarthatóbb városokhoz, valamint városi élelmiszer-rendszerekhez. Becslések szerint a globális városi lakosság 20-30 százaléka foglalkozik valamilyen városi mezőgazdasággal.
A társadalmi és táplálkozási előnyök ellenére a szénlábnyomot alul értékelik az említett tanulmány szerint. A legtöbb korábban publikált tanulmány ugyanis a csúcstechnológiás, energiaigényes termesztési formákra – például a függőleges farmokra és tetőtéri üvegházakra – összpontosít, jóllehet
A városi gazdaságokban a legtöbb negatív éghajlati hatást az építési anyagok okozzák, méghozzá azért, mert általában csak néhány évig vagy egy évtizedig maradnak használatban. De az is a hagyományos gazdaságok mellett szól, hogy gyakran egyetlen növényt termesztenek peszticidek és műtrágyák segítségével, mely nagyobb betakarítást és kisebb szénlábnyomot eredményez a városi gazdaságokhoz képest.
A kutatók szerint az alacsony technológiájú urbánus mezőgazdaság kibocsátása versenyképesebb lehet az infrastruktúra élettartamának meghosszabbításával.
A második tanulság, hogy az urbánus kertészek használják a városi – például építési és bontási – hulladékot az ültetvények kialakításához és üzemeltetéséhez. Egyebek mellett kiemelik a komposzt, az esővíz és az újrahasznosított szürkevíz felhasználási lehetőségeit is.
A tanulmány ugyanakkor arra is kitér, hogy ezen mezőgazdaság társadalmi előnyei – a mentális egészség, az étrend és a közösségi hálózatok javulása – ellensúlyozhatják a környezeti hátrányait.
Ez is érdekelheti:
Fenntarthatóbb mezőgazdaság versenyképes jövedelemmel
Hollandia: ingyenes coaching szolgáltatás növényház-tulajdonosoknak