0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 19.

Hamarosan vethetjük a céklát: még a levele is ehető!

A cékla egy tápláló növény, könnyen termeszthető a kiskertekben is. Ennek ellenére nincs akkora népszerűsége, mint lehetne, sőt a megszokás e faj esetében is korlátozza a felhasználási módjait. Például a levele is ehető, mégis kevesen fogyasztják...

céklaléNagyon egészséges

A cékla gazdag ásványi anyag-, és vitamintartalma miatt értékes táplálékként szolgál, nagyon sokféle konyhai receptben is felhasználható lenne, de valamiért sokkal ritkábban kerül az asztalra, mint megérdemelné. Érdekes tény az is, hogy a levele salátaként fogyasztható, ám ezt kevesen próbálják ki, bár mikrozöld formában kapható a nagyobb üzletekben. A cékla levele ugyanúgy tele van tápanyagokkal, mint a gumó, de a jellegzetesen földes íz helyett inkább édeskés.

E zöldségnövény gyógyhatása is jelentős: a gyökérben található anyagok kiváló vérképzők, és a máj méregtelenítő folyamatait is támogatják. A levelei pedig kalciumban, vasban, karotinban és C- vitaminban gazdagok.

Egyszerűen termeszthető

A céklát állandó helyre vetéssel termesztjük, a vetés ideje akkor jön el, amikor a talaj hőmérséklete eléri a 10-15 °C-ot. Ez általában áprilisban van, ám

az idei időjárást látva hamarabb vethető a cékla a megszokottnál.

Érdemes szakaszosan vetni, az egyes vetések között két-három hetes időközöt tartva, így a betakarítása is hosszabb időn át lesz lehetséges.
Fontos lazítani a talajt vetés előtt, hiszen gyökérzöldségről van szó, ezért a túl tömör talaj a számunkra hasznos részének fejlődését nehezíti, vagy deformálja azt. A vetésmélység 2-2,5 cm, a tőtávolság pedig fajtafüggő, hiszen vannak rövidebb tenyészidejű, kisebb és hosszabb tenyészidejű nagyobb gyökérgumót képző fajták. Ha a tőtávolságot nem sikerül vetéskor jól bellítani, inkább sűrűbbre vessük, és akkor ritkítsuk, amikor vagy a zsenge levelei már fogyaszthatók, vagy kis „bébicékla” méretű gyökerei vannak. Így a tőszámbeállításkor a ritkítással nem kidobjuk, hanem felhasználjuk a sorokban feleslegessé vált egyedeket is.
Gondozása során a gyomszabályozás kiemelkedően fontos, mert a gyomok vizet és tápanyagot is elvesznek a kultúrnövényektől, valamint mivel gyorsabb növekedésűek, így idővel árnyékolásukkal tovább rontják a helyzetet.
A céklának nem sok betegsége és kártevője van, ha szerencsések vagyunk, akkor teljesen bio-módon is megtermeszthetjük egy változatos fajösszetételű kiskertben.

A levéltetvek megjelenése a leggyakoribb probléma, ilyenkor még időben célszerű gondoskodni a növényvédelemről, hiszen akkor lehet elkerülhető a teljes állománykezelés, helyette megússzuk foltkezeléses beavatkozással.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: