Céklalevél: természetesen céklaízű és szinte még a gumónál is egészségesebb. Elfogyaszthatjuk szendviccsel, salátában vagy turmixolhatjuk is.
Brokkoliszár: miután ledaraboltuk a rózsákat, megmarad a központi szár, amit hámozás után elropogtathatunk nyersen, hozzáadhatjuk egy párolt zöldségkeverékhez vagy belefőzhetjük egy zöldséglevesbe.
Banánhéj: használhatjuk kézradírként, cipőápolóként, virágtápoldatot készíthetünk belőle és még sok mást. És ha sikerül bio banánhoz jutnunk, készíthetünk a héjából vegán szalonnát.
Csipsz: a nagyon alaposan megtisztított burgonya héját pácoljuk be. Egy nagyobb tálban keverjünk össze némi olajat, sót, borsot, őrölt köményt, sőt akár egy kis chiliport is, ha szeretjük. Forgassuk a fűszeres olajba a héjakat, majd szellősen terítsük szét egy sütőpapírral védett sütőlapon. Előmelegített sütőben 180 °C- on kb. 15-20 percig süssük, közben egyszer forgassuk át a darabokat az egyenletesebb sülés érdekében.
Gombatönk: általában rostosabb, szívósabb szerkezetű, mint a kalap, ezért sokan legszívesebben megszabadulnak tőle, pedig nyugodtan beletehetjük levesekbe, pörköltekbe vagy más hasonló ételbe, amit hosszan főzünk. A megtisztított tönköket szárítás és porítás után fasírtok, levesek ízesítésére használhatjuk.
Szomorú, amikor a vásárlók automatikusan, gyakorlatilag gondolkodás nélkül megszabadulnak élelmiszerektől. Az árusító helyeken ládákban, konténerekben gyűlik a sok hasznosítható hulladék: retek-, sárgarépa-, karalábélevél és társai. És az még szomorúbb, ha a saját termesztette zöldségeink is így járnak, pedig némi leleményességgel új ételeket alkothatnánk belőlük.