0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 20.

II. Esszék az apiterápiáról: Mit jelent az apiterápia?

A méhészet művészete – esszék az apikultúráról című könyvemet „A méhek gyógyító ereje, avagy a méhek és a méhészeti termékek értelme és célja” címet viselő esszémmel fejeztem be, amely a további, méhészeti tárgyú kutatásaim irányát is meghatározta.

Ez az irány elsősorban az apiterápia, vagyis a méhek és méhészeti termékek gyógyító ereje, illetve mindennek történeti, filozófiai, egészségügyi háttere. Mivel azonban úgy látom, hogy a kapcsolódó magyar szakirodalomban és különösen a közbeszédben, sajtóban is igen nagy félreértések vannak az apiterápiával kapcsolatban (is), ezért érdemesnek és fontosnak tartom – mielőtt még mélyebbre mennénk a témában – néhány alapfogalom tisztázását, amilyen tömören csak lehet, különös tekintettel arra, hogy mégis mit jelent az a szó, hogy „apiterápia”.

Az apiterápia a latin apis és a görög therapeia szóból képzett összetétel, amelyet legjobb tudomásunk szerint először a magyar származású, de New Yorkban működő orvos, BECK BÓDOG FÉLIX írt le közel száz éve. Az apis méhet jelent, amit talán nem kell magyaráznom, de a therapeia (terápia) szóval már sokaknak gondja lehet. A terápia magyarul gondozást, kezelést jelent, vagyis soha- sem egyszeri alkalmat, és nem is kész megoldást egy-egy bajra, ráadásul nem is feltétlenül egy bizonyos kóros állapotra vonatkozik, hiszen előfordulhat – például a pszichoterápia estében –, hogy a terápia során derül ki, mi a beteg valódi gondja.

méh
Illusztráció
Fotó/Designed by: Freepik
Az apiterápia megértését külön bonyolíthatja még az is, hogy nemcsak – sőt, főleg nem – már kialakult betegségek gyógyítását szolgálhatja elsősorban, hanem az egészség megőrzését.

Még nehezebbé teszi megértését és elhelyezését a gyógyítás területén az, hogy mivel a különféle esetekben élő anyagokkal dolgozunk, azok különböző emberekre más-más hatással lehetnek, amit sokféle egyéni tényező befolyásolhat. Így az apiterápia leginkább akkor működhet, ha egészségmegőrző céllal, személyre szabottan, a beteg teljes kórismeretében, kiegészítő kezelésként alkalmazzák.

Tovább pontosítva a fogalmat, az apiterápia a méhészeti termékek (méz, méhpempő és heretej, propolisz, virágpor és méhkenyér, méhviasz, kaptárlevegő és méhméreg) használatát jelenti a betegségek megelőzésére és kezelésére. Ez a természetes gyógyító módszer több ezer éves múltra tekint vissza, és számos kultúrában használatos volt különböző egészségügyi gondok kezelésére.

Az egyes méhészeti termékekről külön és röviden érdemes elmondani legfontosabb hatásaikat, amelyek kapcsán meg kell jegyeznünk, hogy a különféle esetekben specifikussá válhatnak.

Például általánosságban elmondhatjuk, hogy a legfontosabb méhészeti termék a méz: közismerten gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Sebek és égési sérülések kezelésére használják, és immunerősítő hatása is van.

Ugyanakkor a különféle mézeknek különféle sajátos hatásai lehetnek, attól függően, hogy milyen méhlegelőről, virágról gyűjtötték a méhek, hiszen az adott növény drogja esszenciálisan megjelenik a mézben. Ezért van más hatása az akácméznek és a hársméznek, míg teljesen külön kategória például a mézharmatméz, de mindezekről majd a mézek kapcsán bővebben írok. Egy költői képpel élve: a méz nem csupán a méhek által gyűjtött és érlelt virágnektár, hanem folyékony napfény.

méz anykorlátozás
Illusztráció: Pixabay
Forrás: Méhészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: