Utánpótlás-nevelés
A legnagyobb zöldség-gyümölcs termelői szervezet is csak addig életképes, míg tagjai fejlődésre képes és innovációra hajlandó, hosszú távra tervező termelők. A tagi hűség folyamatosan igen magas a DélKerTÉSZ-nél, az idő előrehaladtával azonban korukból adódóan óhatatlanul lesznek, akik abbahagyják a termelést. A tész ezért nyitott az új innovatív tagok belépésére. Emellett pedig a fiatal utánpótlás érdekében a közelmúltban együttműködést írt alá a csongrádi Alföldi Szakképzési Centrummal és a szentesi Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával egy közös jövőt építő mentorprogramról. Ennek lényege, hogy
Ez egybecseng az új KAP előírásával, miszerint a termelői szervezetek az operatív programjuk teljes hétéves projektjének legalább 2%-át kutatás-fejlesztésre kötelesek fordítani. A gyakorló-kutató kertben a tanulók elsajátíthatják a korszerű technikákat, technológiákat. A végzett diákoknak sem engedik el a kezét, azt szeretnék elérni, hogy a szakmában maradjanak. A DélKerTÉSZ az operatív programja keretében segítséget nyújt nekik saját termesztőberendezések beszerzéséhez, és biztos piacot, szaktanácsadást kínál, hogy a kertészeti tudásukat valóban kamatoztassák. A támogatást a megtermelt áruból törleszthetik. Tehát nemcsak a papírja lesz meg szakmáról a végzett fiataloknak, hanem lehetőséget kapnak, hogy a kertészeti tevékenység jövedelméből éljenek, eltarthassák leendő családjukat. A gyakorló, kísérleti-kutató kert egyben bemutatóhelyként is fog működik, ahol a termelők is bővíthetik technikai, technológiai ismereteiket.
A duális képzésbe is bekapcsolódtak. Már 10 éve részt vesznek a felsőfokú rendszerben, ami a szaktanácsadók kinevelését könnyíti. A középfokú képzőintézménynek pedig 2-3 éve partnerei, ez utóbbi együttműködést fejlesztik tovább a mentorprogrammal.
Fenntartható működés
Az árualap fokozatos növekedése miatt a tész szentesi telephelyét több lépésben bővítették, gépesítették. Az utóbbi években, mondhatni ellenszélben valósították meg fejlesztési terveiket, melynek hatalmas mérföldköve a tavaly átadott 1 hektáros komplex logisztikai központ.
„Amíg 2018-ban 21-22 ezer tonna frisspiaci zöldséget (főként paprikát, paradicsomot) szállítottak be a tagok (és körülbelül ennyi feldolgozóipari alapanyagot termesztettek) tavaly már több mint a 29 ezer tonnát. A kertészet korszerűsítése felhívás keretében elnyert támogatásokkal ugyanis jócskán nőtt a tagok termőterülete is. Elengedhetetlen volt tehát a 2020-as 2500 négyméteres hűtőfelület és 1800 négyzetméteres csomagolótér növelése a zökkenőmentes áruvá készítéshez, csomagoláshoz, a vevők maradéktalan kiszolgálásához, de azt néha még nekem is nehéz elhinni, hogy ilyen gyorsan kész lettünk az 1 hektáros logisztikai csarnokkal. Ezzel megháromszoroztuk a hűtőfelületet, megkétszereztük a csomagolókapacitást, és a korábban három rámpás előkészítő csarnok 16 rámpássá vált. Ez azért fontos, mert főszezonban naponta akár 24-27 kamion is viszi a termékeket az áruházaknak, és ebben nincs benne az export. Emellett az átköltözéssel kétszer nagyobb klimatizált, paprikaválogató géppel ellátott hely áll a tagi válogatás rendelkezésére.”