0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

A tartósítás művészete: hogyan lett túlélési technikából kreatív hobbi?

Bemutatjuk, hogyan alakult át a befőzés szerepe az élelmiszerek megőrzésétől a kreatív önkifejezésig, és milyen technikák állnak rendelkezésünkre napjainkban.

A befőzés korábban anyagi szempontból volt lényeges, és azért volt komolyabb jelentősége, mint napjainkban, mert a konyhakertben akkoriban a mainál jóval nagyobb mennyiségben megtermelt zöldségek-gyümölcsök kárba vesztek, ha nem tartósították. Így nyáron olyan mennyiségű termésből van egyszerre dömping, hogy annyit lehetetlen egyszerre elfogyasztani. Későbbre eltenni pedig igen hasznos, hiszen egy év 12 hónapból áll, amiből 4-5 hónapban van valamilyen betakarítható termés a kertben, ebből pedig csak 2-3 hónapban áll rendelkezésre igen sok termés egy időben.

lekváros kenyér

Napjainkban már minden kapható az üzletekben, így a befőzés jelentősége átalakult. A megtermelt termények későbbre történő átmentése mellett a befőzés elsősorban kreatív tevékenységgé vált, hiszen az üzletekben kapható tartósított élelmiszerek többnyire jó ízűek és minőségűek,

de ha valami egyedi ízvilágot szeretnénk kipróbálni, azt csak házilag lehet megvalósítani.

Louis Pasteur 1862-ben kidolgozott egy módszert a folyékony élelmiszerek tartósítására a bennük található mikroorganizmusok hőkezeléssel való elpusztításával. Ezt később róla nevezték el pasztörizációnak. Ennek az ötletét az adta, amikor rájött, hogy a sör és a bor erjedése megállítható 45-65 °C-ra való melegítéssel.

Az a cél, hogy az üvegen belül minden mikroorganizmust elpusztítsunk, és megakadályozzuk, hogy később mégis bejussanak. Az esetleg megmaradt mikrobák életfeltételei pedig olyan rosszak legyenek, hogy ne tudjanak szaporodni. Az első célt úgy tudjuk teljesíteni, ha minél tisztábban dolgozunk, az üvegeket fertőtlenítjük, megtöltjük a forró termékkel, majd lezárjuk és a tetejére fordítjuk, hiszen a forró lé még a kupak belső részét is képes csírátlanítani. Azután még sokáig tartsuk olyan hőmérsékleten, hogy a legbelső, legkésőbb átmelegedő pontjában is elpusztuljanak a mikroorganizmusok. Ehhez megfelelő hőmérséklet és idő is szükséges. A magas hőfokon az élőlények fehérjéi kicsapódnak, és már visszahűlve sem képesek ellátni a biológiai feladatukat, már nem szaporodnak, nem romlik meg tőlük az étel.

Élő mikroorganizmus jó esetben már nincs az üvegben, azt pedig, hogy később se juthasson be, a jó zárással tudjuk elérni.
Savanyúságok esetében a magas savtartalom gátolja a mikrobák szaporodását

Rengeteg tartósítási forma létezik, az aszalás, szárítástól kezdve a lekvár, szörp, befőtt, savanyúság és zöldségkrém készítéséig, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Mindegyikre igaz, hogy a hosszabb tároláshoz a bennük zajló természetes biológiai folyamatokat meg kell állítanunk, és ezek a folyamatok később se tudjanak újraindulni. Ezt többnyire légmentes lezárással érjük el, máskor olyan állapotúvá alakítjuk a terméket, ami számunkra megfelelő, de a mikrobiológiai tevékenységet nem támogatja. Amikor fűszernövényt szárítunk vagy gyümölcsöt aszalunk, akkor a víztartalmát csökkentjük le olyan szintre, ahol a romlást okozó gombák és baktériumok nem találják meg életfeltételeiket – hiszen az élet alapja a víz. Az egyik legegyszerűbb tartósítási mód a fagyasztás. Itt csak a módszer más: olyan alacsony hőmérsékleten tároljuk a terményt, ami nem alkalmas a romlást okozó szervezetek élettevékenységéhez és szaporodásához.

Savanyúság készítésekor pedig olyan kémhatást teremtünk, ami szintén nem alkalmas káros mikrobiológiai tevékenységre.

Befőzés és a többiek: a leggyakoribb tartósítási formák

szárítás
A legegyszerűbb tartósítási módszer a szárítás

Az aszalás a legősibb és talán a legegyszerűbb módja a gyümölcsök, zöldségek, fűszer- és gyógynövények tartósításának. Több évezredes módszer, az ősi Egyiptomban, Kínában és Görögországban is tartósítottak szárítással. Szerencsére átöröklődött és napjainkban újra egyre népszerűbb az aszalás. A táplálkozástudomány szerint az így eltárolt zöldségek, gyümölcsök nagy tápértékű, értékes élelmiszernek számítanak. Hasznosak magas vitamin- és ásványanyag-tartalmuk miatt, segítenek az egészségünk megőrzésében és változatosságuk, finom ízük miatt jól hasznosulnak a konyhában.

Nemcsak sütemények, müzlik, gyümölcsteák alkotórészei lehetnek, hanem ízletesek köretként, töltelékként, húsok mellett, vagy gyümölcssalátákban, levesekben.
Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: