Az Expo a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete (Kislépték Egyesület), a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Kaposvári Campusának és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának (NAK) a közös szervezésében valósult meg.
Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke megnyitó beszédében Nagy István Agrárminiszter köszöntő gondolatait tolmácsolta és kiemelte, hogy az élelmiszer ellátás biztosítása nemzetbiztonsági kérdés is. Hozzátette, hogy a helyi piacokon történő minőségi, magyar élelmiszer vásárlásával biztonságos alapanyaghoz juthatnak a családok.
Felhívta a figyelmet a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy rendszerére is. Amely a rövid élelmiszer-ellátási rendszerben résztvevők számára is előnyökkel járhat, mert a szigorú tanúsítási feltételeknek történő megfelelést követően termékükön jogosultak lesznek a védjegy használatára. Ezáltal tovább növelhetik a fogyasztói bizalmat.
A REL Expónak otthont adó MATE Kaposvári Campusának főigazgatója Vörös Péter, köszöntőjében összefoglalta a felsőoktatási intézmény széles képzési portfólióját és kutatási tevékenységét, amellyel az élelmiszeripar minden szereplőjét segíteni tudja. Mint elhangzott az innováció alapja a kutatás, így az ágazat szereplőinek érdemes az egyetemekkel történő kooperációban gondolkodniuk, amikor a jövő kihívásaira keresik a válaszokat.
Madarász Zoltán, a NAK Somogy megyei elnöke köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a helyi termelőtől történő vásárlással a helyi gazdaságot támogatja a fogyasztó. A helyi termelők megélhetését segítve, az Ők szívvel lélekkel végzet munkájukat ismerik el.
A Kislépték Egyesület elnöke, Kujáni Katalin felhívta a figyelmet arra, hogy az összefogásoknak nagy szerepe van abban, hogy a gazdálkodók szerteágazó feladatai esetében több területen is segítséget nyújtsanak. Az információk gyűjtése és megosztása segíti a döntések meghozatalát. Példaként említette, hogy
Mint elhangzott ez a NÉBIH jó marketingje mellett rávilágít arra, hogy a helyi termelők számára az élelmiszerbiztonság propagálása mennyire fontos feladat kell, hogy legyen.
Az expón a résztvevők szakmai előadásokon megismerkedhettek az aktuális trendekkel, betekintést kaphattak a nemzetközi és a hazai helyzetbe, a várható támogatási lehetőségekbe és a szabályozás aktualitásait is megismerhették. Továbbá a REL szereplők (termelők, piacszervezők, vidékfejlesztők, kosárközösségek, beszállítók, szaktanácsadók, helyi terméket használó éttermek és kereskedők, önkormányzatok, LEADER szervezetek, tanácsadók, kertészkedők) számára üzleti találkozókra, szakmai konzultációkra is lehetőséget nyújtottak szakmai fórum formájában.