A külpiacokon a szezon kezdetén összeért a magyar termés a versenytársakéval, a kiváló minőségre azonban van kereslet. Örvendetesen itthon is növekszik a spárga fogyasztása, és egyre népszerűbbek a „szedd magad” kezdeményezések, valamint a kosárközösségek, derül ki a FruitVeB, a NAK és néhány meghatározó piaci szereplő információiból.
Hazánkban mintegy 1440 hektárról 5000-5500 tonna spárgát takarítanak be. Ez a zöldség a laza homokos, humuszban gazdag talajban nő leginkább, így a termesztés 90%-a Bács- Kiskunban és Csongrád-Csanádban összpontosul, ezen kívül Hajdú-Biharban és Békésben is vannak ültetvények.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet úgy véli, hogy a hamarosan elérhető európai uniós támogatásoknak köszönhetően tovább emelkedhet a hazai termőterület. A KAP stratégiai terv keretében megjelenő kertészeti beruházási pályázat kapcsán ugyanis spárgaültetvények telepítésére is nyerhetnek támogatást a kertészetek.
Az egyik fő termőkörzetben, Bács-Kiskunban kora tavasszal akár a 30 °C-ot is elérte a napi csúcshőmérséklet. A betakarított spárga minősége igen jó, de egyes fajták érzékenyek lehetnek a hirtelen felmelegedésre, ez főleg abban mutatkozik meg, hogy a fej elkezd kinyílni még azelőtt, hogy a síp elérné a kívánt méretet. A nagy meleg jobban kedvezett a zivatarokat lehetővé tevő légköri jelenségeknek is, és a vármegyében beszámoltak egy erősebb jégverésről is – szerencsére apró szemcsékkel, de a spárga így is több táblán hasadni kezdett. (Ez az áru azonnal felhasználva még fogyasztásra alkalmas, de már nem piacos.)
Az enyhe tél különösebb gondot nem okozhat azoknál a gazdáknál, akik tavaly szakszerűen védekeztek spárgalégy és spárgabogár ellen, de aki elhanyagolta a védekezést, ott a kártevők áttelelő állományai a szélcsendes, napos időben megélénkülnek, gyorsan képesek tömegesen megjelenni és rágni. A pásztorbotszerűen meggörbült sípok a spárgalégy kártételére utalnak.
Ahol nem pótolták a vizet, a gyöktörzsek rügydifferenciálódása elmaradhat az optimálistól, ami csökkentheti a termés mennyiségét.
Hosszú ideig a hazai termés szinte egésze a külpiacokra került, az utóbbi években azonban örvendetesen megnőtt a hazai fogyasztás, így ma már az itthon termesztett sípok körülbelül fele a magyarok asztalára kerül. A magyar spárga legjelentősebb felvevőpiaca Németország és Svájc, de Finnországba, Ausztriába és Svédországba is szállítunk.
Tavaly a termelők nagy átlagban jó évet zártak, a termés mennyisége is rendben volt (országosan körülbelül 5000 tonna), és az április végi szezonkezdetnek köszönhetően csak enyhe fagykárral szembesültek a termelők. A rozsda ellen nem kellett a szokásosnál többet védekezni, és a rovarkártevőknél sem tapasztaltak túlszaporodást.
Új trendek
Az éttermek, hotelek igényei igen eltérők, vannak, amelyek az extra solo (24 mm-nél is vastagabb spárgasípok) méretet igénylik, mások a lila spárgát keresik valószínűleg dekorációs célból. Talán a legmeglepőbb új trend az utóbbi években, hogy az otthon főző lakosság megszerette a vékonyabb spárgát, ami már a leves méret (12 mm átmérő alatt) körüli. Ezt általában nyersen, salátába teszik, és tapasztalatuk szerint a gyerekek is szívesen fogyasztják. Nyugat-Európában is van egy hasonló trend, ott is a nagyon vékony ún. vadspárga lett divatos. Sokan csak frissen fogyasztják a spárgát, pedig kiválóan savanyítható is, mint a csemegeuborka, és emellett kovászolható, illetve fagyasztva is eltárolható. Munkaigényes, kicsit strapás ugyan, de szárítani is szokták: a megszárított, darált spárgából finom krémleves készíthető. |