A D-vitamin egy olyan zsírban oldódó vitamin, mely nélkülözhetetlen szervezetünk működéséhez. Alapvetően két fő funkciót lát el: részt vesz a kalcium hasznosításában, mely csontjaink szempontjából fontos, illetve támogatja az immunrendszert – írja a Cleveland Clinic.
Habár megtalálható néhány élelmiszerben, ahhoz, hogy szervezetünk előállítsa, elsősorban napfényre van szükség. Ennélfogva az őszi-téli időszakban nehezebben jutunk hozzá, ilyenkor kifejezetten nagy hangsúlyt kell fektetni pótlására.
És hogy pontosan miért is? Devon Peart, az amerikai Cleveland Clinic dietetikusa adott rá választ.
Erősíti a csontokat
Sőt, így még a fogakat is. A D-vitamin segít, hogy a kalcium felszívódhasson, hiányában csak jóval kevesebb ásványi anyag tud beépülni a csontokba.
A D-vitaminhiány ráadásul még hipokalcémiához is vezethet, figyelmeztet a szakember. Ez az állapot akkor lép elő, amikor alacsony a vér kalciumkoncentrációja. Eredményeképp gyengébbek, törékenyebbek lesznek a csontok, akár csontritkulás is kialakulhat. Egy kutatásban résztvevő, csontritkulásban szenvedő posztmenopauzális nők több mint felénél D-vitaminhiányt mutattak ki.
Támogatja az immunrendszert
Nemcsak a C-, hanem a D-vitamin is kulcsfontosságú immunrendszerünk szempontjából.
Emellett az olyan autoimmun betegségek kockázatát is növeli, mint az 1-es típusú cukorbetegség, az ízületi gyulladásokkal járó reumatoid arthritis vagy akár a sclerosis multiplex.
Kell-e D-vitaminkiegészítőt szedni?
A napsütés hatására szervezetünk elkezd D-vitamint előállítani, mégpedig az UVB-sugarakból. A bőrünkben lévő egyik vegyület először D3-, majd D-vitaminná alakul. Ám a folyamat hatékonyságát és gyorsaságát több tényező is befolyásolja: ilyen például a korunk, bőrtónusunk illetve a szabadban eltöltött idő hossza.