0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 23.

Kihaló falvak – mit lép a természet?

A világon mindenütt jellemző a vidéki falvak elnéptelenedése. A fiatalok nem látnak perspektívát a gazdálkodásban és a városokba költöznek. Vajon a felhagyott szántók az inváziós fajok martalékává válnak, vagy visszaállhat egy biodiverz életközösség?

De mi történik a bulgáriai kisvárosokban?

Daskalova és kutatócsapata több helyen is vizsgálja a fajokat. Ahhoz, hogy a változásokat ki tudják mutatni, minden kihalt falu mellé választanak egyet, melynek még vannak lakói, és összehasonlítják az itt fellelhető fajokat. Megszámolják a növényfajokat, és akkumulátoros felvevőket rejtenek el a területen, melyekkel a madár és denevérfajokat tudják monitorozni.

A teljesen felhagyott falvakban sok helyen csak vadszeder nő, mely mindent elnyom.

Daskalova tapasztalata szerint az ilyen helyeken nagyjából 10 növényfajt lehet fellelni, ami egy hegyi falu esetében igen szegényes szám. Ehhez képest azokon a helyeken, ahol emberek élnek, kertet gondoznak és állatokat tartanak, tízszer ennyi növény van, és jóval több madárfaj is. Egyelőre nem látják annak jelét, hogy a szeder egyeduralmát bármi is megtörné. Van olyan falu, melyet annyira elborítottak a cserjék, hogy teljesen megközelíthetetlen, emiatt Daskalova nem is tudja bevenni a kutatásba.

elhagyott felhagyott ház pusztuló vidék
Az magára hagyott falvakkal a történelem egy kis része is elpusztul (képünk illusztráció)
Fotó: jacqueline macou from Pixabay

Úgy tűnik, hogy az emberek eltűnésével az ilyen kis falvakból a biodverzitás is eltűnik. Ezzel szemben az alacsonyabban fekvő területeken, ahol egymás mellett vannak a felhagyott és még lakott területek, más a helyzet. A kutatók úgy találták, hogy a romok közt az élővilág otthonra lel. A romos házakat például madarak és denevérek használják. Ezek azonban csak néhány példa a nagy és kusza adathalmazból.

Rövidtávon előny, hosszú távon kiszámíthatatlan?

Johannes Kamp természetvédelmi biológus, aki a Göttingeni Egyetemen Daskalovával dolgozik együtt, először 2003-ban találkozott felhagyott mezőgazdasági területekkel Kazahsztánban. Az ornitológia megszállottja ekkor úgy gondolta, magát a paradicsomot fedezte fel. Kazahsztánban 1991-ben, a Szovjetunió összeomlásával megszűntek a nagy állami mezőgazdasági vállalatok. 24 millió hektárnyi szántóföld maradt magára. „Ezek az elhagyott mezők hemzsegtek a vadon élő állatoktól” – mondta Kamp. A földeket rókák járták, az égen pedig csiripeltek a különféle madarak.

A következő években azonban egyre több fű gyűlt fel a felhagyott legelőkön, ami bozóttüzeket eredményezett. 30 ezer hektáron tomboltak a lángok. Eközben pedig néhány új agrárcég bukkant fel, melyek igyekeztek visszafoglalni a legjobb termőföldeket. Kamp attól tartott, hogy az az értékes vadvilág, melyet korábban látott, teljesen el fog tűnni.

A sztyepp azonban további meglepetéseket tartogatott. Kamp 2024 nyarán újra visszatért Kazahsztánba és azt tapasztalta, hogy a bozóttűz veszélye csökkent. Nőtt a háziállatok valamint a szajga antilopok száma, melyek nem engedték a vegetációt túlburjánzani. Eközben megállt a szántóterületek növekedése is. Kamp szerint a túlságosan félreeső és kevésbé termékeny földeket továbbra sem fogják újra termelésbe.

szajga
Szajga antilop
Fotó: Wikimedia Commons, Andrey Giljov, CC BY-SA 4.0,

Kamp nem tudja egyértelműen kijelenteni, hogy a művelés felhagyása általánosságban segíti vagy veszélyezteti-e a biodiverzitást. Véleménye szerint túl sok változóból áll az egyenlet ahhoz, hogy bárki is egyértelműen meg tudja válaszolni ezt a kérdést. Ő maga is úgy nyilatkozott, hogy az évek alatt megváltozott a véleménye.

A válasz megtalálásához mindenképpen figyelembe kell venni a helyi geográfiai sajátosságokat és a klímát.

Az Amerikai Egyesült Államok északkeleti részén 1880 és 1930 között több gazdaságot is felhagytak, melyek aztán egészséges erdőkké alakultak vissza. Itt csak néhány megmarad kőfal emlékeztet arra, hogy valaha emberek éltek.

Az ökológiai szukcesszió fogalma is ezen területek megfigyeléséből ered, amikor is a megzavart táj lépésről-lépésre átalakul egy biológiailag változatos élőhellyé, erdővé. Ezzel szemben a Nyugat-Ausztrália száraz klímáján a művelésből kivett területek akár egy évszádig is változatlan formában maradnak. „Csak lassú eróziót lehet megfigyelni a területen, és az egész csupasz föld” – mondta Daskalova.

Forrás: Science

Magazin ajánló: