Aki a zöldséget nem maga termeszti, hanem vásárolja, nem is biztos, hogy találkozott már vele. A fokhagymaszár íze kicsit édeskés, a fokhagyma és a metélőhagyma kombinációjára emlékeztethet.

Ezért érdemes vásárláskor olyan fokhagymát keresni, aminek még megvan a szár része is. Ennél is jobb megoldás, ha ha magunk ültetünk a kertbe, vagy magaságyásba, ha van lehetőségünk, de balkonládában is lehet próbálkozni vele.
A fokhagymanövény a nyári napforduló környékén, júniusban növeszt hajtást.Hagyjuk, hogy a szár egy-kétszer gyűrűvé görbüljön, majd vágjuk le a tövénél (ahol a fokhagymanövény szárából kibújik). Amikor a szárak göndörödnek, tudjuk, hogy a föld alatt növő fokhagymagerezdek körülbelül egy hónap múlva lesznek betakaríthatók. A szárak levágása lehetővé teszi a növény számára, hogy minden energiáját a hagymák teljes kifejlődésére fordítsa.
Tehetjük salátába, fűszeres vajba, mártásokba, főzéskor pedig levesbe, főzelékbe, ragukba – egészen új ízdimenziót ad a fogásoknak.
A chimichurri klasszikus argentin szósz, amelyet oregánóval, ecettel és rengeteg petrezselyemmel készítenek. Kellemes, friss ízvilágot ad a füstös grillhúsoknak.
Az olívaolaj kivételével tegyünk mindent egy konyhai robotgépbe, és pépesítsük össze, ezt követően csorgassuk bele az olívaolajat is, majd körülbelül 30 másodpercig daráljuk. Jót tesz, ha egy éjszakát állni hagyjuk, hogy az ízek össze érjenek. Vagy dobjuk fel vele a megszokott pestot.
A pesto egyébként is jó választás, mert sokoldalú és felhasználhatjuk hozzá az éppen rendelkezésre álló szezonális zöld leveleket és zöldfűszereket, nemcsak bazsalikomot, hanem például rukkolát, sárgarépa- és petrezselyemlevelet, fokhagymaszárakat, sőt még egy kis spenótot is. Érdemes elkészíteni például ezt a kevésbé hagyományos változatot.
A rukkolát, a bazsalikomot, a mandulát, a citromlevet és a sót egy turmixoljuk össze, majd csorgassuk bele az olívaolajat, és turmixoljuk szép simára. Tehetjük tésztára, tortillába, szendvicsbe vagy akár pizzára is paradicsomszósz helyett.