Van a Földön hat térség, melyek világszerte híresek rekord időt megélő népességükről: a japán sziget, Okinawa, Szardínia, Nicoya térsége Costa Rican, Ikaria, a görög sziget, valamint Loma Linda Kaliforniában. Ezek az úgynevezett kék zónák.
Az elmúlt években olyannyira híre ment az itt élők egészséges életmódjának, hogy megszületett a dietetikusok által összeállított kék zóna étrend is, mely az 5 térség étkezéseit veszi alapul.
Ezzel egyidőben hozzáadott cukor, tojás, hús és tehéntej csak minimálisan, míg ultrafeldolgozott élelmiszer egyáltalán nem szerepel a kék zónákban élők tányérján.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, az, hogy a kék zónákban sokan még századik születésnapjukat is megélik, nem csak az elfogyasztott ételeknek köszönhető. A kék zóna diéta ugyanis szemléletmódot, egészséges szokásokat is magában foglal.
És hogy ez mit takar? Lényegében kevesebb stresszt, több mozgást és minőségi időt szeretteinkkel – bizonyára mindenki ezekre vágyik. A Clean Plates listája alapján megosztjuk azt a 6 szokást, melyeket kialakítva mi is elérhetjük, hogy akár egy egész évszázadot leélhessünk.
Legyen része a mozgás mindennapjainak
A kék zónák lakói edzőterem helyett sokkal kézenfekvőbb módját választják a testmozgásnak: nagyokat sétálnak a szigetek dimbes-dombos utcáin, kertészkednek, házimunkát végeznek.
Persze, legtöbbünknek nincs lehetősége például a szardíniai pásztorokhoz hasonlóan napi 10 kilométert gyalogolni egy átlag munkanapon. Ám apró szokások beépítésével már rengeteget tehetünk fizikumunk megőrzéséért.
Munkahelyére autó helyett menjen inkább biciklivel vagy gyalog, ugyanígy hazafele, vacsora után pedig ejtsen meg egy könnyed sétát. Ez már napi több ezer megtett lépést jelent! Időhiányában próbáljon csempészni egy kis frissítő testmozgást oda, ahol ez kivitelezhető. Például járkáljon, miközben telefonál, nyújtóztassa meg, mozgassa át izmait várakozás közben, míg elkészül a kávéja!
Nem kell megerőltető edzésekre gondolni: a lényeg, hogy tudatosan tegyünk azért, hogy ne teljen el nap testmozgás nélkül!