Mindemellett hangsúlyt fektetünk a megváltozott körülményekre tekintettel a testi és lelki egészségünk megőrzésére. Így előtérbe kerülnek olyan témák is mint az egészséges táplálkozás, a vitaminokban és nyomelemekben gazdag élelmiszerek, vásárlási szokások, élelmiszerbiztonság.
Friss híreink
Nem kell most a tej senkinek
Összeomlik az Egyesült Királyság tejpiaca, a kárt a koronavírus járvány okozza. A kereslet megcsappant, a feldolgozók nem tudják kifizetni a termelőket, és a tejfelesleget már csak a biogáz üzemekben tudják elhelyezni.
Közös megoldást kell találni az újjáépítés finanszírozására
Az Európai Parlament elnöke, David Sassoli szerdán az alábbi nyilatkozatot tette az eurócsoport értekezlete kapcsán. „Most a szokásosnál nagyobb erőfeszítésre van szükség. Európaiak, vállalatok, családok, fiatalok aggódnak a bizonytalan jövőjük miatt, mert ez a válság, és a vele járó egészségügyi vészhelyzet minden uniós országban több millió munkahelyet pusztít el.
Önkéntes véradásra buzdít az agrárminiszter
E vészterhes időkben is nagy szükség van a véradókra – hangsúlyozza Nagy István agrárminiszter a cikkünkben látható videóban. Ebből kiderül, mit kell tudnia annak, aki szeretne most élni az önkéntes véradás lehetőségével.
A boxer, amely megoldja a borszállítást
Kreatív módon találta meg az utat a távolságtartási protokoll betartására a koronavírus krízis közepette egy Maryland-i pincészet. Soda-t, a boxert vetették be erre a célra.
Leszálltak az első idénymunkás-szállító repülők
Nagycsütörtökön leszálltak az idénymunkásokat szállító első gépek a berlini és a düsseldorfi reptereken – számol be róla a német média. Az első kontingensek az Eurowings, illetve a TUIfly légitársaság szervezésében érkeztek, mindegyik Romániából.
További kedvezmények a gazdaságvédelmi akcióterv keretében az agrárgazdaság részére
A mai napon a koronavírus-járvány okozta helyzet kezelése érdekében a NAK javaslataival összhangban több jogszabály is megjelent, amelyek kedvezően érintik a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart.
Koronavírus: az agrárszakképzés is átállt
A koronavírus a diákok életét is felborította: Orbán Viktor miniszterelnök március 13-án jelentette be az iskolák bezárását, és életbe lépett a tantermen kívüli digitális munkarend. Az első iskolán kívüli oktatási hét után, a mezőgazdasági szakképzést folytató intézmények vezetőit kérdeztük arról, hogyan sikerült az átállás, milyen a diákok eszközellátottsága és miben lenne szükségük segítségre.
Gazdálkodás koronavírus idején
Távolságtartók lettünk. A koronavírus miatt ma mindenkinek minél távolabb kell maradnia azoktól, akikkel beszélget, akikkel elintéznivalója van. A távolságtartás korábban lenézett tulajdonságnak számított, de 2020 tavaszára ez lett a szokás. Az élet mégsem állhat meg, mert muszáj termelni, termeszteni, a mindennapi élelmiszert előállítani. A kialakult helyzetről és modus vivendiről gazdasági vezetőket kérdeztünk.
A krízishelyzetben is segítik a nélkülözőket
A koronavírus-járvány közepette a nélkülözők helyzete még bizonytalanabbá vált. Ez azt is jelenti, hogy különösen fontos szerepük van most az őket segítő szervezeteknek. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület 300 ezer nélkülöző ellátását segíti országszerte ezekben a hetekben is.
„Aranyáron” mérte a csirkét a hentes – 300 ezer forintos bírságot kapott
Megszületett a hatósági döntés a Lehel téri piacon a csirkehúst túlzott árakon áruló kereskedő ügyében, a vállalkozásra 300 ezer forintos bírságot szabott ki Budapest Főváros Kormányhivatala – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
A mongol kutatóból sajtmágus, éttermesből parasztként gazdálkodó, geográfusból lekváros
Mintha egy Rejtő regényből léptek volna elő a fővárosi Czakó Piacz termelői, akik nem csak ízeikkel, hanem sztorijaikkal is ámulatba ejtik a piacozót. Persze most ide se szórakozni jöhetünk, ám az a néhány perc is, amíg vásárolunk hihetetlen kincset ér: néhány másodperces disputa a termelőkkel, és ízletes, megfizethető kézműves élelmiszer lehet az eredmény.
Mentsük meg az európai állattenyésztést!
A COVID-19 járvány kitörése és terjedése, valamint az azt követő, a megakadályozására a különböző kormányok által hozott intézkedések a kontinens legtöbb vendéglátó helyének hirtelen bezárását eredményezték. Ez viszont jelentős hatást gyakorolt e szolgáltatások beszálllítóira a mezőgazdasági szektorban.
Hogyan gazdálkodunk járvány idején? – gazdasági vezetőket kérdeztünk
Manapság elfogadott, sőt kötelező viselkedésforma a távolságtartás, 2020 telének végére, tavaszára ez lett a szokás. Az élet mégsem állhat meg, muszáj termelni, termeszteni, a mindennapi élelmiszert előállítani. A kialakult helyzetről, a modus vivendiről gazdasági vezetőket szólaltat meg a Magyar Mezőgazdaság e heti, 15. száma.
Nébih: a tenyésztők átmenetileg nem szállíttathatnak Olaszországba kutyát és macskát
Miután az olaszországi kisállat-kereskedések a koronavírus-járvány miatt zárva tartanak, Magyarországól sem lehet oda szállítani macskát és kutyát értékesítésre, az állatok adás-vételét a kijárási tilalom sem teszi lehetővé – közölte a Nébih.
KSH: márciusban 3,9 százalékkal nőttek az árak
Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Februárhoz képest az élelmiszerek ára a megszokottnál nagyobb mértékben emelkedett, amiben a koronavírus-járvány hatásai is szerepet játszhattak – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A húsellátás biztosított
A hirtelen felvásárlás miatt kialakult átmeneti tőkehúshiány kezelésére a logisztikai rendszerek képtelenek voltak, de mostanra sikerült stabilizálni a tőkehúsellátást és -beszállítást. Éder Tamást, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnökét kérdeztük a hazai „húshelyzetről”.
Koronavírus: változik a növényvédelmi dokumentáció szokásos rendje
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a gazdálkodók és a növényvédelmi szakirányítók figyelmét, hogy a járványügyi helyzetben megváltozik a növényvédelmi dokumentáció szokásos rendje.
Nagy István: nem kell aggódnunk az ország kenyere miatt
Nagy István agrárminiszter meglátogatta a Gyermelyi Zrt. üzemét, amely szavai szerint példaértékű, fegyelmezett munkáról tett tanúbizonyságot. A száraztészta iránti megnövekedett igényt ugyanis a legnagyobb mértékben ki tudja szolgálni a vállalat.
A vécépapír után leginkább a csibékért vannak megőrülve az amerikaiak
Húsvét előtt általában megugrik a kereslet a tojások és az élő baromfi iránt. Arra viszont nem volt még példa, ami most Amerikában történik: nem lehet kiscsibét vásárolni.
A borellátás zavartalan
Értékesítés szempontjából még nem érintette hátrányosan a francia tulajdonú Danubiana Kft.-t a koronavírus okozta korlátozás. Évente 120-130 ezer hektoliter bort exportál a bonyhádi központú cég, míg a hazai piacon kevesebb, mint 20 hektó kerül a fogyasztók poharába.
Önből jó idénymunkás lenne? Tesztelje magát!
Foglalkozott már a gondolattal, hogy kieső bevételeit mezőgazdasági idénymunkával pótolja ezekben a nehéz időkben? Töltse ki az agrarheute.com tesztjét, és ha nyolcból több mint hat kérdésre igen a válasza, akkor jelentkezzen bátran, mert lelkileg felkészült az ezzel járó sajátos viszonyokra.
Medveepe-kereskedelem dobhat mentőövet a koronavírus ellen?
A kínai Nemzet Egészségügyi Bizottság által publikált listában számos nyugati és hagyományos kínai orvoslási gyógymódot is közzétettek, melyek enyhíthetik, esetleg meggyógyíthatják a koronavírussal fertőzött betegeket. A Tan Re Qing (TRQ) névre hallgató, injekciós formában alkalmazható kínai gyógykezelési eljárás többféle állati szervet is tartalmaz.
A járvány ellenére biztos piaca van a magyar bárányoknak
Nagy István agrárminiszter szavai alapján nincs okuk az aggodalomra a magyar juhtenyésztőknek, a húsvétra szánt bárányaik iránt ugyanis folyamatos a kereslet például az észak-afrikai, illetve a közel-keleti exportpiacok irányából is.
A karantén hatása: az állatok kezdik „meghódítani” a világ városait
A világ számos országában arra kérik az embereket, ne hagyják el otthonukat, ezzel is próbálják megakadályozni a koronavírus terjedését. Sokkal kevesebb ember van az utcákon, és közben egyre több állat merészkedik elő.
A Copa & Cogeca rendkívüli intézkedéseket követel a zöldség- és gyümölcságazatban
A Copa & Cogeca, tekintettel a gyümölcs- és zöldségtermelők koronavírus-járvány miatt növekvő nehézségeire, április 2-án levelet küldött az Európai Bizottságnak, amelyben felsorolja javaslatait, hogyan kellene az ágazatban a közösségi támogatási rendszert kiigazítani. A Copa & Cogeca kivételes intézkedéseket és az operatív programok igazgatási, irányítási szabályainak kiigazítását kéri.
Idénymunka-kereső portált indít az Agrárminisztérium
Munkaszüret néven indít mezőgazdasági álláslehetőségeket kínáló internetes oldalt az Agrárminisztérium. Az online felülettel a tárca arra hívja fel figyelmet, hogy a magyar agráriumban a koronavírus-járvány ellenére is van munkalehetőség.
Ha görénynél működik, talán az embernél is
Megkezdődtek a Covid-19 elleni oltóanyag klinikai teszteléseinek első fázisai Ausztráliában. A CSIRO az ausztrál kormány tudományos ügynöksége januárban csatlakozott a CEPI vakcinafejlesztésre specializálódó globális szervezet munkájába, hogy segítsen a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztésében.
Mit tegyen a sertéstartó a koronavírusos időkben?
A koronavírus elterjedése miatt világszerte olvashatunk praktikus tanácsokat arról, mit tehetünk a vírus terjedésének megakadályozása vagy lassítása érdekében. Ugyan a tudomány jelenlegi álláspontja szerint a Covid-19 nem terjedhet emberről állatra, a Minnesota Egyetem kutatói praktikus listát állítottak össze állattenyésztők számára arról, mit tegyenek, illetve ne tegyenek mostanság.
Koronavírus: felvette a kesztyűt a Hód-Mezőgazda Zrt. is
A koronavírus okozta krízishelyzetben felértékelődik az élelmiszeralapanyag-gyártók szerepe. Az ágazat hazai kulcsszereplőjének, a Hód-Mezőgazda Zrt.-nek vezérigazgatójával, Antal Gáborral beszélgettünk arról, miként élik meg e nem mindennapi időszakot.
Mégis utazhatnak idénymunkások Németországba, ezekkel a feltételekkel
Április és május folyamán összesen 40 ezren léphetnek be az országba, csak repülővel érkezhetnek, és szigorú egészségügyi ellenőrzés után azonnal munkába állhatnak ugyan, de a többi dolgozótól elszigetelve kell őket elszállásolni és két hétig nem hagyhatják el a telephelyet.
Vírusok, baktériumok, méhbetegségek
Mik a vírusok? Hogyan okoznak károkat? Melyik ma Magyarországon az a vírus, amelyik a legnagyobb gondot okozza a méheknél? Dr. Rusvai Miklós egyetemi tanárral, állatorvos-virológussal, méhésszel beszélgettem vírusokról, baktériumokról, méhbetegségekről.
Helyi virtuális termelői piactér
A koronavírus okozta helyzeteben egyre-másra alakulnak online fogyasztói közösségek, hogy a helyben megtermelt javak, helyben el is fogyjanak. Ilyen a mindössze egy hete alakult Tárnoki virtuális piactér. „A csoportban szeretnénk lehetőséget nyújtani a helyi kistermelőknek termékeik népszerűsítésére és a tárnokiaknak, hogy jó minőségű, házi termékeket vásároljanak.” – áll a csoport névjegyében.
Csalók koronavírus elleni „csoda tejet” árulnak
A csalók kreativitása nem ismer határokat. Most COVID-19 „gyógyító” tejet árulnak csillagászati összegekért Lengyelországban. A tejkamara tiltakozik.
Tojásszövetség: húsvétig már nem változik a tojás ára
Húsvétig már nem változik a tojás ára a koronavírus okozta helyzet miatt – közölte a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének elnöke csütörtökön a Kossuth rádió Jó Reggelt, Magyarország című műsorában.
Éledezik a kínai almapiac a koronavírus-járvány után
A koronavírus-fertőzés következtében 30 százalékkal apadt a kínai almaforgalom az utóbbi két hónapban. A piaci árak pedig annak ellenére csökkennek, hogy a nagy almatermesztő körzetben, Sanhsziban már emelkednek a termelői árak.
A koronavírus nehéz helyzetbe hozza a szőlő- és borágazatot
A koronavírus járvány kapcsán kihirdetett veszélyhelyzet rendkívül érzékenyen érintette a magyar szőlőtermelőket és borászatokat.
Állatok és gazdáik egészségvédelme koronavírus-járvány idején
Az utóbbi hetekben igencsak megváltoztak mindennapjaink – állataink egészségmegőrzése szempontjából is. Akár rendelőbe vinnénk beteg jószágainkat, akár házhoz hívnánk az állatorvost, március 12-től a különleges jogrend, illetve a vészhelyzet miatt tudnunk kell, hogy megváltoztak az ilyenkor szokásos tennivalók. Mire is figyeljünk?
Így működik a járvány idején egy termelői piac
Kordonokkal kijelölt hely a vásárlóknak, maszkot és kesztyűt viselő termelők, kevesebb árus, bezárt játszótér és hamburgeres. Római-parti Piac szombatonként továbbra is nyitva várja a látogatókat, ám szigorú biztonsági szabályokat vezettek be a koronavírus járvány miatt.
Nagy István: a vendéglátók, közétkeztetők is válasszák a hazait!
A helyi termelők termékeinek választásával a vendéglátók, közétkeztetők is sokat tehetnek a vidék fennmaradásáért – hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium keddi közleményében.
Engedné az idénymunkások utazását az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság hét eleji állásfoglalása szerint meg kell oldani a mezőgazdasági idénymunkások utazását és munkavállalását a gazdaságok zökkenőmentes működése érdekében.
Elmarad a 2020. évi NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow – Mezőfalva!
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) vezetősége – tekintettel a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos kormányzati intézkedésekre – felelős főszervezőkként úgy döntöttek, hogy az idei NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow – Mezőfalva rendezvény elmarad.
Az abszurditás csúcsa, avagy mi közük a középkori határvitáknak a koronavírushoz
Vigyázzon, a boltnak az a fele Belgium, és zárva kell tartani, úgyhogy jobban teszi, ha a holland felébe áll – ilyen, és ehhez hasonló párbeszédek hangzanak el a híresen kusza belga–holland határ által átszelt Baarle-Hertog belvárosában manapság. Míg Belgiumban ugyanis kijárási tilalom van, addig Hollandiában lényegesen megengedőbb módon állnak a helyzethez.
Most is dolgozik? Ossza meg képekben! #leszmitenni
Az élet nem állhat meg a mezőgazdaságban sem. Mutassuk meg, hogy a koronavírus árnyékában az agráriumban dolgozók nap, mint nap azért folytatják munkájukat, hogy mindenki asztalára jusson biztonságosan megtermelt magas minőségű élelmiszer. Küldjön egy fotót nekünk a cikkben leírtak szerint, hogy a lehető legtöbb embernek eljuttathassuk az üzentet: #leszmitenni.
Biztonságos vásárlás koronavírus idején
A koronavírus járvány megváltoztatja a vásárlási szokásokat is. Ahhoz, hogy minél kevesebb fertőzésforrás legyen a bevásárlás, be kell tartanunk néhány fontos szabályt.
Nincs, aki leszedje, de ha lenne, akkor sem vennék meg
Ahogy már itt is írtuk, a járvány egyik legsúlyosabb járulékos hatása, hogy a határzár elvágja a dolgozni akaró idénymunkásokat a foglalkoztatóiktól. De vajon éppen spárgát akarna-e venni a lakosság, ha valami csoda folytán le tudnák szedni mindet?
Az állatorvosi rendelőben is fő a biztonság járvány idején
Az állatorvosi rendelőbe lépve is másképpen kell viselkednünk, mint a vészhelyzet kihirdetése előtt. Belépéskor haladéktalanul fertőtlenítsük kezünket a bejáratnál található fertőtlenítőszerrel, ne feledjük, hogy a kilincs különösen veszélyes ragályfogó lehet. Lehetőleg egy állattal egy kísérőszemély tartson, és a váróhelyiségben kizárólag az erre kijelölt területen tartózkodjon.
Laboratóriumban már bizonyították vírusellenes hatásukat
Az ember ősidőktől fogva segítségül hívta a növényeket a betegségek leküzdéséhez. Napjainkban a növényi hatóanyagok széles körét azonosítottuk és számon tartjuk bizonyított hatásaikat. Különösen az erősen aromás növények, fűszerek rendelkeznek a baktériumokat, vírusok visszaszorító hatóanyagokkal. Hazánkban is megterem jó néhány erős vírusellenes hatással rendelkező növény.
Vetésidő és kijárási tilalom Szerbiában
Alig néhány órával e sorok papírra vetése előtt Aleksandar Vučić szerb államfő kijárási tilalmat rendelt el Szerbiában este 8 és reggel 5 óra között. A 65 évesnél idősebbekre ennél is nagyobb szigorítás vár, ők csak 5 és 10 óra között hagyhatják el otthonukat. Pedig nagy munka vár a földművesekre, hiszen a szántóföldek 90 százalékát a következő hetekben kell bevetni.
Merre tovább magyar mezőgazdaság?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara frissítette március közepén kiadott elemzését, melyben a koronavírus-járvány hatását vizsgálta a mezőgazdaságra. A termesztés és feldolgozás folyamatosságának fenntartására több javaslatot is megfogalmazott a kamara, hangsúlyozva, hogy ebben az ágazatban, különösen az állattenyésztésben nem lehet egyik pillanatról a másikra leállni.
Aktuális jogi kérdés: mi is az a „vis maior”, alkalmazható-e járvány idején?
Az elmúlt hetekben-napokban a világ egy olyan problémával szembesült, amihez csak kevés hasonló fordult elő az elmúlt évtizedekben. Magyarországon is vészhelyzet alakult ki, mely a mezőgazdaságban érdekelteket is érinti.
Agrárexportunk kitettsége a járvány árnyékában
Agrár-külkereskedelmünk különleges évet zárt 2019-ben. Exportunk 8,2, importunk 8,1 százalékkal nőtt, de mivel az export az import másfélszeresét közelítette, így a külkereskedelmi szaldó, az export-import egyenleg is javult, mégpedig 8,4 százalékkal nőtt.
A mezőgazdasági munkákat nem akadályozza a kijárási korlátozás
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) felhívja a mezőgazdaságban tevékenykedők figyelmét arra, hogy a 2020. március 28-ától érvényes kijárási korlátozások – a kamara kérésének megfelelően – lehetővé teszik a mezőgazdasági munkák végzését.
A méheket nem lehet karanténba zárni
Most, mikor e sorokat papírra vetem, kb. három hét telt el azóta, hogy elkezdődött az „őrület”, egy láthatatlan ellenség felforgatta a világ életét. Nézzük, mit tudunk, milyen hatással van eddig, ez a nem egész egy hónap a méhészekre, illetve a hazai méhészeti ágazatra.
Lesz-e elég burgonya?
Nincsen olyan ágazat, amire ne lenne hatással a koronavírus terjedése, így a burgonya szaporítóanyag helyzet is érintett. Murai Györggyel, az egyik legnagyobb holland burgonya szaporítóanyag importőr, az Agrico Magyarországi Kereskedelmi Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
A bárány nem marad a nyakunkon
A kamionok mennek, az élőállatexport kisebb fennakadásokkal halad, egyszóval nem kell attól tartanunk, hogy a termelők nyakán maradnak a húsvéti olasz exportra nevelt bárányok. A járványügyi helyzet azon nem változtatott, hogy az embereknek enniük kell. Azonban vélhetőleg nem ez lesz az az időszak, amikor magyar vásárlók tömegei szoknak rá a juhhúsra.
Pálinkával a vírus ellen
A hétszeres „nemzet győztes” Gyenesei Pálinkárium tulajdonosa közösségi oldalán felhívja az ország mintegy 26.000 magánfőzőjét, hogy magas alkoholtartalmú pálinkakészleteikkel ellenszolgáltatás nélkül segítsenek a környezetükben élőknek.
Koronavírus: félteni kell-e állatainkat és nekünk félnünk kell-e tőlük?
A mai tudományos tények és ismeretek szerint a hazánkban általánosan háziállatként tartott állatfajok nem terjesztik aktív módon az emberek járványos koronavírusos megbetegedését kiváltó kórokozót. Az emberi megbetegedések nem a háziállatainktól származnak, és fordítva.
Jelentősen visszaesett az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom Kínában az év első két hónapjában
Jelentősen visszaesett az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom Kínában az év első két hónapjában az országot sújtó új típusú koronavírus-járvány miatt életbe léptetett óvintézkedések következtében, amelyek a feldolgozóipar tevékenységének széles körű leállásához vezettek.
Felmérés: a német vállalatok több mint fele érzi a járvány kedvezőtlen hatásait
A német vállalatok 56,2 százaléka tapasztalja a koronavírus-járvány negatív hatását, míg kedvező gazdálkodási hatásról 2,2 százalékuk számolt be – egy csütörtökön ismertetett felmérés szerint.
Az egyiptomi fokhagymának kedvez a koronavírus
Míg a világ védekezni próbál a koronavírus ellen, addig néhány gyümölcs és zöldség kereskedelme lelassult. Ennek látja hasznát Egyiptom, hiszen lehetősége nyílt arra, hogy a növekvő igényt a fokhagymára mind Európa, mind a Közép-Kelet számára biztosítsa.
Csökkenőben az élelmiszerek világpiaci ára
Hónapok óta először csökkent az élelmiszerek világpiaci ára, részben a koronavírusnak (COVID-19) köszönhetően. Azonban az árak még így is magasabbak (+8,1%) mint egy évvel ezelőtt.
„Pánikmentesítő” facebook-kampány a vírustalan olasz zöldség mellett
Az zöldség-gyümölcs ágazatban érdekelt olasz nők szövetsége megelégelte, hogy jóformán hozzáérni sem mernek az áruhoz a vevők, ha kiderül, hogy honnan származik. A közösségi médiában indított kampányuk célja, hogy tudatosítsák: a koronavírus semmilyen formában nem rontja az olasz zöldség és gyümölcs minőségét.
Félnek az olasz zöldségtől, mint a tűztől: sem leszedni, sem megvenni nem merik
Nincs joguk plusz tanúsítványt kérni a külföldi élelmiszer-kiskereskedelmi láncoknak, gyanús, hogy az egész csak a spekulációt szolgálja, zöldséggel-gyümölccsel, illetve csomagolóanyaggal ugyanis nem terjed a koronavírus – írta a miniszterelnöknek és az egészségügy-miniszternek címzett levelében Teresa Bellanova olasz agrárminiszter.
A koronavírus első gazdasági „áldozatai” a kisebb vállalkozások
A személyes, családi tragédiák árnyékában nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a mostani koronavírus járvány hosszú távú gazdasági következményekkel is járhat. Kínában a kis- és középvállalkozások már most a fennmaradásért küzdenek.